Ο Χούμπερτ Χούρκατς πήρε την επική μάχη 3.5 ωρών κόντρα στον Θανάση Κοκκινάκης και πέρασε στον τρίτο γύρο του Miami Open.

Στο μεγαλύτερο σε διάρκεια ματς τριών σετ του 2023, ο 26χρονος Πολωνός (Νο.10) λύγισε τον Ελληνοαυστραλό με 6-7(10), 7-6(7), 7-6(6), σβήνοντας τρία ματς πόιντ στο τάι μπρέικ του δεύτερου σετ και δύο στο τάι μπρέικ του τρίτου!

Ο πρωταθλητής του 2021 θα παίξει στον τρίτο γύρο με τον Αντριάν Μαναρινό, που άφησε έξω με 6-4, 3-6, 6-1 τον Μπεν Σέλτον.

Στο ύψος του στάθηκε και ο Ντανίλ Μεντβέντεφ, που επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα στον τελικό του Indian Wells από τον Κάρλος Αλκαράθ. Ο 27χρονος Ρώσος υπέταξε με 6-1, 6-2 τον Ρομπέρτο Καρμπεγές Μπαένα και θα βρει απέναντί του τον Άλεξ Μόλτσαν.

Συνεχίζει την πορεία του και ο Φίλιξ Οζέ Αλιασίμ, που επικράτησε με 7-6(5), 7-6(8) του Τιάγκο Μοντέιρο και θα παίξει με τον περσινό ημιφιναλίστ Φραν Σερούντολο.

Εκτός έμεινε ο Καμ Νόρι μετά την ήττα του με 6-3, 6-2 από τον Γκρεγκουάρ Μπαρέρ, που θα συναντηθεί στον τρίτο γύρο με τον Κρις Γιούμπανκς. Ο Αμερικανός, μάλιστα, πέταξε έξω τον Μπόρνα Τσόριτς με 3-6, 6-4, 6-2.

Ο Γίρι Λεχέτσκα, τέλος, νίκησε με 6-4, 6-4 τον Λορέντζο Μουζέτι και παίζει με τον Καρέν Χατσάνοφ, που απέκλεισε με 6-1, 3-6, 6-3 τον Τόμας Ετσέβερι. Ο νικητής αυτού του ζευγαριού θα παίξει στη φάση των «16» με Στέφανο Τσιτσιπά ή Κριστιάν Γκαρίν.

Έβγαλε 60 winners η Ριμπάκινα!

Στις γυναίκες, η Έλενα Ριμπάκινα έσωσε ένα ματς πόιντ της Πάουλα Μπαντόσα στο δεύτερο σετ και πήρε μεγάλη νίκη με 3-6, 7-5, 6-3, φτάνοντας τις 10 σερί νίκες. Το φοβερό είναι ότι η νικήτρια του Indian Wells σημείωσε 60 winners!

H αντίπαλός της στη φάση των «16» είναι η Βελγίδα Ελίζ Μέρτενς, που επικράτησε με 6-4, 6-3 της Πέτρα Μάρτιτς.

Την πορεία της συνεχίζει και η Τζέσικα Πεγκούλα, που μετά το 6-1, 7-6 επί της Ντανιέλ Κόλινς θα αναμετρηθεί στον τέταρτο γύρο με την Μάγκντα Λινέτ. Η Πολωνή σταμάτησε τον δρόμο της Βικτόρια Αζαρένκα, παίρνοντας τη νίκη με 7-6(3), 2-6, 6-4.

Απρόσμενη ήττα, τέλος, γνώρισε η Κόκο Γκοφ με 6-7(8), 7-5, 6-2 από την εξαιρετική φέτος Αναστάσια Ποταπόβα. Η Ρωσίδα θα αντιμετωπίσει στη φάση των «16» την Τσινβέν Ζενγκ, που απέκλεισε με 5-7, 7-6(3), 6-3 την Λιουντμίλα Σαμσόνοβα.