Σε μία από τις συγκλονιστικότερες αναμετρήσεις της χρονιάς, ο Τσιτσιπάς πέτυχε μυθική ανατροπή στο τρίτο σετ (βρέθηκε πίσω με 4-0) επί του Σβάρτζμαν και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Μόντε Κάρλο!

Μετά από υπερπροσπάθεια 2 ωρών και 43 λεπτών, ο 23χρονος τενίστας γύρισε χαμένο ματς κόντρα στον 29χρονο Αργεντινό (Νο.16), επικράτησε με 6-2, 6-7(3), 6-4 και συνεχίζει την πορεία προς το repeat στο Μονακό.

Θα βρει στα ημιτελικά (περίπου στις 16.30) τον «φίλο» του Σάσα Ζβέρεφ και μακάρι να μην έχει «αδειάσει» μετά από όσα έγιναν απόψε… Διότι σίγουρα δεν έχει ζήσει ποτέ τέτοια εμπειρία ο Νο.5 τενίστας στον κόσμο!

Σε ένα ματς που όποιος το έβλεπε από την αρχή, το πιθανότερο θα ήταν να φύγει με… ψυχολογικά προβλήματα, ο Στέφανος ως άλλος Ντόκτορ Τζέκυλ και Μίστε Χάιντ, κατάφερε να πάει να χάσει δικό του ματς με τον Ντιέγκο Σβάρτσμαν, αλλά επέστρεψε κερδίζοντας με 2-1 σετ (6-2, 6-7, 6-4 σε 2 ώρες και 43λεπτά) και έτσι θα παίξει στα ημιτελικά του Μόντε Κάρλο αύριο κόντρα στον Ζβέρεφ (16:30).

Μέχρι το υπέρ του 5-2 στο δεύτερο σετ τα έκανε όλα τέλεια. Είχε ποικιλία στα χτυπήματά του, έπαιζε επιθετικά και ο Σβάρτσμαν δεν είχε καμία απάντηση. Ηταν ο καλύτερος Τσιτσιπάς που είχαμε δει φέτος!

Ενα ανεξήγητο black out όμως μέσα σε 10 λεπτά έκανε από το πουθενά ντέρμπι το παιχνίδι. Αρχισε να κάνει μαζεμένα λάθη (σέρβιρε και τραγικά με ποσοστό στο πρώτο σερβίς κάτω από το 50%) και με ένα σερί 11-0 σε πόντους, ο Σβάρτσμαν ισοφάρισε σε 5-5 και πήρε και το σετ στο tie break.

Βρέθηκε να χάνει 4-0 στο τρίτο σετ και ξαφνικά… θυμήθηκε το πρώτο σετ, κάνοντας μία επική ανατροπή κερδίζοντας έξι συνεχόμενα γκέιμ.

Σαρωτικό ξεκίνημα και 1-0 ο Τσιτσιπάς
Ο Στέφανος ξεκίνησε ιδανικά το ματς κερδίζοντας τα πρώτα δικά του service games και κάνοντας break χάρη σε δύο λάθη του αντιπάλου του και με αυτό το 3-0, «έχτισε» το παιχνίδι του για το 1-0.

Στο επόμενο game ήρθε κι άλλο break για τον Τσιτσιπά που είχε τρεις ευκαιρίες να το πετύχει. Στο σερβίς του συνέχισε να παίζει επιθετικά και ανάγκαζε σε λάθη τον Σβάρτσμαν, με το 5-0 να έρχεται.

Ο Αργεντινός πήρε το επόμενο game με αβίαστο λάθος του Στέφανου που σέρβιρε για το σετ στη συνέχεια. Είχε τρεις ευκαιρίες να κλείσει το σετ, όμως όχι μόνο τις έχασε (από δικά του αβίαστα λάθη), αλλά δέχτηκε και break με τον Σβάρτσμαν να μειώνει σε 5-2.

Οτι δεν έκανε στο σερβίς του, το έκανε στου Αργεντινού στη συνέχεια τελειώνοντας το χωρίς να χάσει πόντο, χάρη και στα δύο συνεχόμενα λάθη του αντιπάλου του στο σερβίς και με ένα backhand.

Ετσι έφτασε ένα σετ μακριά από τα ημιτελικά.

Από 5-2 έχασε το σετ στο tie break ο Τσιτσιπάς!
Στο ίδιο μοτίβο ο Ελληνας τενίστας άρχισε το δεύτερο σετ με love service game, σερβίροντας εξαιρετικά.

Ο Σβάρτσμαν το ίδιο εύκολα ισοφάρισε στο καλύτερό του game στο ματς ως εκείνο το σημείο. Το Νο5 του κόσμου όμως συνέχιζε να παίζει επιθετικά και τα χτυπήματά του στην διαγώνιο ήταν ακριβείας, με αποτέλεσμα να διατηρήσει το προβάδισμα (2-1).

Αμέσως μετά ήρθε το break για τον Τσιτσιπά που πίεζε τον Σβάρτσμαν σε κάθε ευκαιρία και τον ανάγκαζε σε λάθη. Κάπως έτσι κράτησε και το σερβίς του, τρέχοντας στις δύο πλευρές τον αντίπαλό του και φτάνοντας στο 4-1.

Ο Αργεντινός απελπισμένος προσπάθησε να βρει τρόπους να επιτεθεί και μείωσε σε 4-2, όμως με ένα ακόμη love service game ο Τσιτσιπάς έφτασε ένα βήμα μακριά από την πρόκριση.

Εκεί ήρθε το ανεξήγητο black out του Στέφανου. Το 5-3 έγινε εύκολα από τον Σβάρτσμαν, με τον Τσιτσιπά να σερβίρει για το ματς όμως εκεί τα έκανε… μαντάρα. Δεν πήρε ούτε πόντο και με break o Σβάρτσμαν μπήκε και πάλι στο ματς μειώνοντας σε 5-4.

Ξαφνικά άρχισε τα λάθη ο Στέφανος και ο Αργεντινός έφτασε άνετα στο 5-5. Με 0-30 υπέρ του Αργεντινού η πίεση έφτασε στα κόκκινα για τον Τσιτσιπά που βρήκε την ψυχραιμία και πήρε το game για να προηγηθεί με 6-5. Ο Σβάρτσμαν ισοφάρισε και το σετ πήγε σε tie break.

Με διπλό λάθος του Στέφανου και ένα αβίαστο, ο Σβάρτσμαν προηγήθηκε 4-1 και στη συνέχεια με 5-1 από άλλο ένα λάθος του Ελληνα τενίστα.

Το 6-1 ήρθε και ο Αργεντινός ολοκλήρωσε την ανατροπή με 7-3 στο tie break.

Από 0-4 ανατροπή και πρόκριση!
Ο Σβάρτσμαν με την ψυχολογία στα ύψη πήρε το πρώτο game εύκολα. Ο Στέφανος έκανε αδικαιολόγητα λάθη (μέχρι που πάτησε τη γραμμή στο σερβίς του) και δέχτηκε και break, με τον Αργεντινό να έχει πλέον την ψυχολογία του στα ύψη.

To 3-0 ήρθε με έναν winner του Σβάρτσμαν, την ώρα που ο Τσιτσιπάς προσπαθούσε να καταλάβει τι του συμβαίνει. Με συνοπτικές διαδικασίες έγινε το 4-0, με τον Τσιτσιπά να δείχνει… σημάδια ζωής σε εκείνο το σημείο, κάνοντας ένα break με το φιλέ δύο φορές να «πουλάει» τον Σβάρτσμαν.

Το σερβίς του Στέφανου βελτιώθηκε σε αυτό το σημείο και μείωσε κι άλλο σε 4-2, ενώ ξαφνικά το μπάκχαντ του άρχισε να βγάζει… φωτιές για να μειώσει σε 4-3 και να πάει να σερβίρει για την ισοφάριση!

Λες και έφυγε ξαφνικά η πίεση που ένοιωθε για να κλείσει το ματς, άρχισε να παίζει όπως στο πρώτο σετ και έφτασε στο 4-4 άνετα. Η ανατροπή έγινε και πήρε προβάδισμα με 5-4 από τα λάθη του αντιπάλου του και πήγε να σερβίρει από το πουθενά για να πάρει το ματς!

Ο Αργεντινός βρέθηκε με break point, ο Στέφανος απάντησε με match point με… βουτιά σε άμυνα και τελικά σε δεύτερη ευκαιρία ολοκλήρωσε την απίθανη ανατροπή.