Η Μαρία Σάκκαρη δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Κόκο Γκοφ και να προκριθεί στη φάση των «16» του Internazionali BNL d’ Italia.

Η 17χρονη Αμερικανίδα, Νο.35 στον κόσμο, πήρε τη νίκη με 6-1, 1-6, 6-1 σε 1 ώρα και 45 λεπτά και περιμένει στον τρίτο γύρο μια εκ των Αρίνα Σαμπαλένκα, Σάρα Σορίμπες Τόρμο.

Όπως φαίνεται και από το σκορ, ήταν ένα… περίεργο ματς με τις δύο κοπέλες να έχουν πολλά σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή τους.

Το πρώτο σετ ανήκε ολοκληρωτικά στην Γκοφ (παρότι η Μαρία είχε τρεις ευκαιρίες για μπρέικ), καθώς η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια ούτε σέρβιρε όπως θα ήθελε (είχε μόνο 45,5% πρώτο σερβίς), ούτε μπορούσε να βρει τα χτυπήματά της. Είχε, μάλιστα, πολλά προβλήματα στα groundstrokes της, ειδικά με το forehand.

Αν και έχασε το σερβίς της και στο πρώτο γκέιμ του δεύτερου σετ, η Μαρία βελτίωσε στη συνέχεια το σερβίς της, άρχισε να βγάζει πιο εύκολα winners και έφερε το ματς στα ίσα χωρίς να χάσει άλλο γκέιμ.

Θα περίμενε κανείς ότι θα πατούσε στο μομέντουμ και θα εκμεταλλευόταν και την απειρία της Γκοφ, ωστόσο μετά από μία χαμένη ευκαιρία για μπρέικ στο πρώτο γκέιμ του τρίτου σετ, άρχισε το… ρεσιτάλ της νεαρής Αμερικανίδας.

Με δύο μπρέικ στη σειρά προηγήθηκε με 4-0 και όταν πήρε τις μπάλες για να σφραγίσει την πρόκριση στο 5-1 δεν έδειξε κανένα σημάδι άγχους. Έκλεισε, λοιπόν, θέση στη φάση των «16», σημειώνοντας την πρώτη νίκη της επί της Σάκκαρη, που μέχρι τώρα είχε 2/2 κόντρα στην Κόκο χωρίς απώλεια σετ.

Αν δεν αλλάξει κάτι στο πρόγραμμά της, η Μαρία θα στρέψει τώρα το βλέμμα της στο Roland Garros, που ξεκινάει στις 30 του μήνα. Η αλήθεια, πάντως, είναι ότι δεν κατάφερε να παίξει όσα ματς θα ήθελε στο χώμα, ώστε να είναι απολύτως έτοιμη για το μεγάλο ραντεβού του Παρισιού.