Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ήταν εκπληκτικός κι έφτασε στα όριά του τον Νόβακ Τζόκοβιτς, όμως ο ανεπανάληπτος Σέρβος βρήκε τον τρόπο να κερδίσει τον αγώνα με 2-1 σετ και να πάρει την πρόκριση στον τελικό του Paris Masters.

Πιο ψύχραιμος στο τάι μπρέικ του τρίτου σετ ο Νόλε, επικράτησε με 6-2, 3-6, 7-6(4) μετά από έναν δραματικό αγώνα διάρκειας 2 ωρών και 19 λεπτών, σημειώνοντας την 20η σερί νίκη του στο tour. Έφυγε με τίτλους από Wimbledon, Τελ Αβίβ, Αστάνα και θα παλέψει αύριο (6/11, 16.00) για το 39ο Masters του κόντρα στον 19χρονο Χόλγκερ Ρούνε.

Εκτός των άλλων είναι και υπερασπιστής του τροπαίου στο Μπερσί, όπου μετράει 13 διαδοχικές νίκες!

Εκπληκτικός και ασταμάτητος τον τελευταίο καιρό ο Τζόκοβιτς, όμως κρίμα για τον Στεφ που έδωσε πολύ μεγάλη μάχη και έχασε την πρόκριση στις λεπτομέρειες. Μετρούσε επτά σερί ήττες (που έγιναν τώρα οκτώ) από τον 35χρονο Σέρβο και είχε να του πάρει σετ από τον περσινό τελικό του Roland Garros, ωστόσο απόψε η εικόνα του ήταν τελείως διαφορετική και σίγουρα θα μπορούσε να σταματήσει την ξέφρενη πορεία του μεγάλου αντιπάλου του.

Όταν ξεπέρασε το απογοητευτικό πρώτο σετ και βρήκε τα πατήματά του στο δεύτερο, πήρε μαζί του το κοινό του Παρισιού και χτύπησε στα ίσα τον τενίστα από το Βελιγράδι. Κατάφερε να στείλει το ματς σε τρίτο σετ και να ξεφύγει παλικαρίσια από τις περίπλοκες καταστάσεις, αλλά δεν μπόρεσε να κρατήσει το προβάδισμα με 3-4 στο τάι μπρέικ.

Ο ατσάλινος Νόλε πήρε τέσσερις πόντους στη σειρά και πέτυχε σαφέστατα την πιο δύσκολη νίκη του στη φετινή διοργάνωση. Η αλήθεια είναι ότι εκείνος φάνηκε να έχει πιο καθαρό μυαλό στο φινάλε…

Ήταν, βέβαια, εξαιρετικός και στην αρχή του αγώνα ο Τζόκοβιτς, καθώς έχασε μόνο δύο πόντους στο σερβίς του στο πρώτο σετ και έφτασε… πανηγυρικά στην κατάκτησή του, σημειώνοντας δύο μπρέικ. Είναι χαρακτηριστικό ότι σε ένα ολόκληρο σετ έκανε μόνο ένα αβίαστο λάθος!

Με αυτή την εικόνα, όλα έδειχναν ότι ο κάτοχος 21 major τίτλων θα έφτανε σε μια ακόμα άνετη νίκη επί του Στεφ, όπως συνέβη φέτος στη Ρώμη και στην Αστάνα. Ωστόσο, όταν κατάφερε να πάρει τέσσερις σερί πόντους μετά το 0-30 του δεύτερου γκέιμ του δεύτερου σετ, άρχισε να ανεβαίνει ψυχολογικά, ενώ ζήτησε και πήρε την υποστήριξη του κοινού.

Έχοντας πια βελτιώσει τα νούμερα στο σερβίς του και προκαλώντας τα λάθη του Νόλε, πέτυχε το μπρέικ στο πέμπτο γκέιμ (2-3) και κράτησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος, για να φέρει το ματς στα ίσα!

Ο πρώην Νο.1 τενίστας στον κόσμο ξαναβρήκε το ασυναγώνιστο σερβίς του στο τρίτο σετ και πίεσε αφόρητα τον Στεφ για το μπρέικ, αλλά ο 24χρονος τενίστας μπόρεσε να μείνει «ζωντανός». Πρώτα στο 1-1, όταν έσωσε δύο μπρέικ πόιντ και κράτησε με τέσσερις πόντους στη σειρά, και μετά στο 4-4, όπου πάλι βρέθηκε πίσω με 15-40. Στο 40-40, μάλιστα, πήρε έναν απίθανο πόντο με ένα drop shot που χειροκρότησε ακόμα και ο Τζόκοβιτς.

Τελικά, τα πάντα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ, όπου ο Στεφ πήρε σημαντικό προβάδισμα με 3-4. Ο Νόλε είχε την άμεση απάντηση στο μίνι μπρέικ (4-4) και έσπασε ξανά το σερβίς του Τσιτσιπά, όταν ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας έκανε λάθος επιλογή χτυπήματος. Πήρε τις μπάλες στα χέρια του και έφτασε στο 6-4 μετά από ένα (ακόμα) απίθανο ράλι και σφράγισε τη νίκη στο πρώτο ματς πόιντ του.