Ο Στέφανος Τσιτσιπάς χρειάστηκε μόλις 54 λεπτά για να υπερκεράσει το εμπόδιο του Μπενουά Περ και να κλείσει θέση στους «16» του Madrid Open.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας έκανε ό,τι ήθελε κόντρα στον 31χρονο Γάλλο (Νο.35) και πήρε μια πανεύκολη νίκη με 6-1, 6-2, βελτιώνοντας σε 10-1 το φετινό ρεκόρ του στο χώμα. Ο επόμενος αντίπαλος του (6/5, 17.00) θα είναι ο Nορβηγός Κάσπερ Ρουντ, Νο.22 στον κόσμο, που υπέταξε τον Γιοσιχίτο Νισιόκα (επίσης) με 6-1, 6-2.

Ο Περ ξεκίνησε με όρεξη και απείλησε με μπρέικ στο πρώτο γκέιμ, ωστόσο ο Στεφ το έσβησε χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα και άρχισε το… ρεσιτάλ! Δηλαδή, ένα γρήγορο 3-0 και η κατάκτηση του πρώτου σετ σε μόνο 24 λεπτά.

Ο Στεφ μπήκε αμέσως στη θέση του οδηγού και στο δεύτερο σετ και παρότι ο Περ είχε απάντηση, ο 22χρονος Έλληνας δεν άργησε να πάρει ξανά το προβάδισμα. Πέρασε μπροστά με 3-2 και από εκεί και πέρα δεν έχασε άλλο γκέιμ.

Συνεχίζει, λοιπόν, με φιλοδοξίες και σε αυτό το τουρνουά και δεν θα είναι έκπληξη αν τον δούμε να μονομαχεί ξανά για τον τίτλο με τον Ράφα Ναδάλ, που είναι στο πάνω μέρος του ταμπλό.

Θυμίζουμε ότι πριν από περίπου δέκα μέρες, ο Ράφα είχε επικρατήσει στον συγκλονιστικό τελικό της Βαρκελώνης, όπου ο Στεφ είχε και ματς πόιντ. Μια εβδομάδα νωρίτερα, ο Τσιτσιπάς είχε φύγει με τον τίτλο από το Μόντε Κάρλο, επικρατώντας στον τελικό του Αντρέι Ρούμπλεφ.