Ο Ράφα Ναδάλ δεν επέτρεψε στον Σάσα Ζβέρεφ να πανηγυρίσει δεύτερη σερί νίκη σε οκτώ ημέρες και πήρε αυτός το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Masters της Ρώμης.

Παρότι κινδύνεψε στο δεύτερο σετ, ο Νο.3 τενίστας στον κόσμο επικράτησε με 6-3, 6-4 του 24χρονου Γερμανού (Νο.6), που είχε τρεις σερί νίκες κόντρα στον μεγάλο αντίπαλό του. Την τελευταία, μάλιστα, την πέτυχε την περασμένη Παρασκευή στη Μαδρίτη, από όπου έφυγε και με τον τίτλο!

Ο Ράφα πέρασε, λοιπόν, στον 75ο Masters ημιτελικό του και εκεί θα βρει τον Ράιλι Οπέλκα (No.47), που προκρίθηκε για πρώτη φορά σε τετράδα τουρνουά αυτού του επιπέδου, μετά το 7-5, 7-6(2) επί του Φεδερίκο Ντελμπόνις. Ο πανύψηλος Αμερικανός, μάλιστα, δεν έχει χάσει ακόμα ούτε σετ στη Ρώμη!

Ο Ναδάλ μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και σημειώνοντας δύο απανωτά μπρέικ, πέρασε μπροστά στο σκορ με 4-0. Ο Ζβέρεφ πήρε πίσω το ένα και πίεσε όταν ο Ράφα πήρε τις μπάλες στα χέρια του στο 5-3, όμως τελικά ο Ισπανός έσβησε το μπρέικ πόιντ που αντιμετώπισε και έβαλε τις βάσεις για την πρόκριση.

Ο Σάσα έγινε ακόμα πιο επικίνδυνος στο δεύτερο σετ, αλλά δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες του (0/8 μπρέικ πόιντ), σε αντίθεση με τον Ναδάλ. Έτσι, μετά τα τρία πρώτα χαμένα μπρέικ πόιντ του στο 1-2 (0-40), ο Ράφα ήταν αυτός που πέτυχε πρώτος μπρέικ και πήρε το καθοριστικό προβάδισμα (3-2).

Ο Ναδάλ δεν «έπεσε» ούτε στο επόμενο γκέιμ, όπου ο αντίπαλός του είχε άλλα δύο μπρέικ πόιντ (15-40), και βρέθηκε να σερβίρει για τη νίκη στο 5-4. Απειλήθηκε και εκεί με μπρέικ (0/3), όμως έκλεισε τελικά τον αγώνα μετά από 2 ώρες συνολικής προσπάθειας!

Πάει για τον δέκατο τίτλο του στη Ρώμη (36ο Masters) και αν τα καταφέρει, σίγουρα θα ταξιδέψει με εξαιρετική ψυχολογία στο Παρίσι, για να αγωνιστεί στο αγαπημένο του Roland Garros (30/5).