Σε εξαιρετική κατάσταση ο Νο.2 τενίστας στον κόσμο, λύγισε τον 21χρονο Καναδό (Νο.15) με 6-4, 7-5, 6-2 σε 2 ώρες και 4 λεπτά, για να κλείσει θέση στον τρίτο major τελικό της καριέρας του. Εκεί θα περιμένει τον νικητή του αγώνα ανάμεσα στον Νόβακ Τζόκοβιτς και τον Σάσα Ζβέρεφ (02.00).

Ο 25χρονος Ρώσος είχε προκριθεί και στον τελικό του 2019, αλλά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει μεγάλη ανατροπή κόντρα στον Ράφα Ναδάλ, που πήρε τη νίκη στα πέντε σετ.

Ο Ντανίλ, πάντως, πήγε να μπλέξει στο δεύτερο σετ, κατά τη διάρκεια του οποίου είδε τον Φίλιξ να παίρνει προβάδισμα με 2-5 και να έχει δύο σετ πόιντ όταν σέρβιρε για την ισοφάριση στο 4-5. Μπόρεσε, όμως, να μείνει όρθιος, να πάρει πίσω το μπρέικ και με συνολικά πέντε γκέιμ στη σειρά να βάζει γερές βάσεις για τη νίκη του.

Το νερό, πλέον, είχε μπει στο αυλάκι και σημειώνοντας δύο απανωτά μπρέικ στο τρίτο σετ (1-2, 1-4) έφτασε στη σχετικά άνετη νίκη επί του Καναδού, που έπαιζε στον πρώτο major ημιτελικό του.

Οι αριθμοί τα λένε σχεδόν όλα: οι winners ήταν 37-17, τα αβίαστα 25-39, ενώ ο Ρώσος κέρδισε το 81% των πόντων πίσω από το πρώτο σερβίς του.

Μπροστά του τώρα είναι μια ακόμα πρόκληση, ο δεύτερός του φετινός τελικός μετά τη Μελβούρνη, και αυτή τη φορά ελπίζει να έχει καλύτερη τύχη. Ακόμα και αν απέναντί του είναι ο Νόβακ Τζόκοβιτς, που τον είχε ισοπεδώσει στο Australian Open.