Έπαθε… Τσιτσιπά ο Σάσα Ζβέρεφ και χρειάστηκε να επιστρέψει από το 0-2 κόντρα στον Σεμπάστιαν Μπάες για να πάρει το εισιτήριο για τον τρίτο γύρο του Roland Garros!

Ο 25χρονος Γερμανός (Νο.3), βέβαια, τα βρήκε ακόμα πιο σκούρα, καθώς βρέθηκε αντιμέτωπος με ματς πόιντ του φορμαρισμένου Αργεντινού (Νο.36) στο 4-5 του πέμπτου σετ! Κατάφερε, ωστόσο, να το σβήσει και χάρη στο μπρέικ που σημείωσε αμέσως μετά πήρε τη νίκη με 2-6, 4-6, 6-1, 6-2, 7-5 σε 3 ώρες και 36 λεπτά! Έχει, μάλιστα, ρεκόρ 8-1 σε ματς των πέντε σετ στο Παρίσι, έχοντας χάσει μόνο από τον Στέφανο Τσιτσιπά πέρυσι στα ημιτελικά.

Ο επόμενος αντίπαλός του είναι ο Μπράντον Νακασίμα, που απέκλεισε με 7-6(6), 6-4, 6-2 τον Τάλον Γκρίκσπορ.

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς, από την πλευρά του, συνεχίζει την πορεία προς τον 21ο Grand Slam τίτλο του. Αντιμέτωπος με τον Άλεξ Μόλκαν, τον παίκτη του πρώην προπονητή του Μάριαν Βάιντα, επικράτησε με 6-2, 6-3, 7-6(4) και θα συναντήσει στη φάση των «32» τον Αλιάζ Μπέντενε.

Παραμένει στο Παρίσι και ο Φίλιξ Οζέ Αλιασίμ, που μετά τον πολύ δύσκολο πρώτο γύρο και τη νίκη σε πέντε σετ είχε πιο εύκολο έργο κόντρα στον Καμίλο Ούγκο Καραμπέλι. Πήρε τη νίκη με 6-0, 6-3, 6-4 και θα βρει τώρα μπροστά του τον Φίλιπ Κραΐνοβιτς, που απέκλεισε με 7-6(5), 6-2, 5-7, 6-1 τον Μπόρνα Γκόγιο.

Καλά τα πήγε και ο Καμ Νόρι, νικητής στη Λιόν, που υπέταξε με 6-3, 6-4, 6-3 τον Τζέισον Κούμπλερ και έχει ραντεβού με τον Καρέν Χατσάνοφ. Ο Ρώσος έχασε το πρώτο σετ κόντρα στον Ούγκο Ντέλιεν, όμως τελικά πήρε τη νίκη με 4-6, 6-4, 7-6(1), 6-3.