Η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου απέκλεισε με 2-0 σετ, την Βαλέρια Σάβινικ και προκρίθηκε στον 2ο προκριματικό γύρο του Rolland Garros.

Μέσα σε 76 λεπτά η Ελληνίδα τενίστρια επικράτησε εύκολα της Ρωσίδας, Valeria Savinykh, Νο.271 στον κόσμο… Η Γραμματικοπούλου μπήκε δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκε με 3-0, ωστόσο η Savinykh ισοφάρισε, αλλά στο υπέρ της 5-4, έκανε το break και πήρε το πρώτο σετ, με 6-4.

Η 25χρονη Ελληνίδα, πήρε φόρα στη συνέχεια και κυριάρχησε στο court, προηγήθηκε με 4-1 και έφτασε σε διπλό break point, για το 5-1 και με 6-1 πήρε εύκολα το δεύτερο σετ.

Αυτή είναι η τέταρτη φορά που η Γραμματικοπούλου, μπαίνει στο 2ο γύρο των προκριματικών του Roland Garros, ενώ έχει φτάσει μέχρι τον 3ο και τελευταίο προκριματικό γύρο. Επόμενη αντίπαλος της, θα είναι μία εκ των Ντιατσένκο και Σινίκοβα.