Δυναμική ήταν η εκκίνηση του Στέφανου Τσιτσιπά στο Σινσινάτι, με τον 24χρονο Έλληνα να επικρατεί εύκολα του Φίλιπ Κραΐνοβιτς στα δύο σετ.

Εξαιρετικός ο Νο.7 τενίστας στον κόσμο, νίκησε τον 30χρονο Σέρβο (Νο.46) με 6-3, 6-4 σε 69 λεπτά και πήρε το εισιτήριο για τη φάση των «16» του αμερικανικού Masters.

Χωρίς να αντιμετωπίσει μπρέικ πόιντ σε όλο τον αγώνα και κάνοντας συνολικά μόλις 7 αβίαστα λάθη, ο Στέφανος έφτασε σε μια άνετη νίκη, που τόσο πολύ χρειαζόταν εν όψει US Open. Kυρίως για ψυχολογικούς λόγους, καθώς η ήττα από τον Τζακ Ντρέιπερ στο Μόντρεαλ δεν ήταν και ό,τι καλύτερο για την αυτοπεποίθησή του, λίγες μέρες πριν την έναρξη του τελευταίου Grand Slam της σεζόν.

Σήμερα, ωστόσο, ο Στεφ ήταν… άλλος άνθρωπος, ήξερε τι να κάνει στο γήπεδο και δεν άφησε σε κανένα σημείο τον αντίπαλό του να πιστέψει ότι θα μπορούσε να χτυπήσει το ματς. Ένα μπρέικ σε κάθε σετ σημείωσε ο ‘Έλληνας πρωταθλητής και δεν ήταν ανάγκη να πιέσει ιδιαίτερα για κάτι παραπάνω, αφού ο Κραΐνοβιτς δεν έδειχνε ικανός να απειλήσει το σερβίς του.

Πήρε, λοιπόν, πανηγυρικά την πρόκριση, αλλά τώρα έχει μπροστά του ένα σαφώς υψηλότερο και επικίνδυνο εμπόδιο. Κόντρα στον Σβάρτσμαν έχει δύο νίκες σε τέσσερις αγώνες.