Η Μαρία Σάκκαρη δεν είχε όρεξη για περιπέτειες και με συνοπτικές διαδικασίες ξεπέρασε το εμπόδιο της Κινγουέν Ζενγκ και βρίσκεται στον τρίτο γύρο του Australian Open.

Η Ελληνίδα τενίστρια επικράτησε με 2-0 σετ (6-1, 6-4) σε 1 ώρα και 30 λεπτά και θα αντιμετωπίσει την Ρωσίδα Κουντερμέτοβα στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Το πρώτο game κράτησε 8 λεπτά με την Σάκκαρη να έχει δύο ευκαιρίες για break, αλλά να τις χάνει. Η συνέχεια άνηκε στην Σάκκαρη που πήρε έξι στην σειρά. Η Ελληνίδα κράτησε το σερβίς της και ισοφάρισε 1-1 και στη συνέχεια έκανε με winner το break στο σερβίς της αντιπάλου της.

Η Μαρία βρέθηκε πίσω 0-30, αλλά με εξαιρετικό σερβίς γύρισε την κατάσταση και έκανε το 3-1. Στο σερβίς της Ζενγκ βρέθηκε 40-30 πίσω, αλλά με έναν winner και ένα λάθος της Κινέζας ήρθε το δεύτερο break και το 4-1. Κράτησε εύκολα το σερβίς της για το 5-1 και με τριπλό set point τελείωσε το σετ με εντυπωσιακή λόμπα.

Λαχτάρησε η Σάκκαρη στο δεύτερο
Η Ζενγκ πήρε ιατρικό τάιμ άουτ λόγω ενός προβλήματος στο αριστερό πέλμα, αλλά επέστρεψε στο ματς. Η Σάκκαρη με καλό πρώτο σερβίς έκανε εύκολα το 1-0 στο δεύτερο σετ.

Τα αβίαστα λάθη της Κινέζας έφεραν το 2-0 και στη συνέχεια η Σάκκαρη έσβησε break point της αντιπάλου της και με εξαιρετικό πρώτο σερβίς έφτασε στο 3-0.

Η Κινέζα κράτησε πρώτη φορά το σερβίς της στο δεύτερο σετ, αλλά η Μαρία με δύο winner έκλεισε το δικό της game για να κάνει το 4-1. Ακολούθησε ένα εύκολο game για την Ζενγκ, ενώ η Σάκκαρη χρειάστηκε δύο ευκαιρίες για να κλείσει το δικό της game, κάνοντας το 5-2.

Η Ζενγκ κράτησε το σερβίς της και έσβησε ένα match point της Σάκκαρη για το 5-3. Στο σερβίς της η Μαρία είχε άλλα δύο match point, αλλά τα έσβησε κι αυτή η Ζενγκ για να κάνει το break και να μειώσει σε 5-4, βάζοντας «φωτιά» στο παιχνίδι