Ο Νόβακ Τζόκοβιτς πήρε το εισιτήριο για τους “16” του τουρνουά της Ρώμης, επικρατώντας του Τέιλορ Φριτς σε ένα ματς που διεκόπη για περίπου τρεις ώρες λόγω βροχής.

Ο Νόλε επικράτησε με 6-3, 7-6(5) του Τέιλορ Φριτς και πήρε την πρόκριση μετά από μία ώρα και 38 λεπτά αγώνα. Όμως ο πρώτος με τον τελευταίο πόντο του ματς είχαν χρονική απόσταση πέντε ώρες.

Ο Σέρβος είχε τον έλεγχο του αγώνα και όλα έδειχναν ότι ο Σέρβος θα καθάριζε εύκολα. Ο Νο.1 τενίστας του κόσμου πήρε άνετα το πρώτο σετ και προηγήθηκε με 5-3 στο δεύτερο έχοντας την ευκαιρία να τελειώσει τον αντίπαλό του στο σερβίς του.

Ο Φριτς όμως έκανε μπρέικ ισοφάρισε σε 5-5 και ο Νόλε εξερράγη με τον διαιτητή αφού η βροχή έκανε δύσκολες τις συνθήκες για τους δύο τενίστες. Το ματς διεκόπη σε εκείνο το σημείο και μετά από τρεις σχεδόν ώρες ο Τζόκοβιτς σφράγισε την πρόκρισή του.