Οι χρυσοί Ολυμπιονίκες του Τόκιο, Σάσα Ζβέρεφ και Μπελίντα Μπέντσιτς, «λάμπουν» και στη Νέα Υόρκη.

O 24χρονος Γερμανός, Νο.4 στον κόσμο, λύγισε τον εξαιρετικό Γιάνικ Σίνερ (Νο.16) με 6-4, 6-4, 7-6(7) σε 2 ώρες και 25 λεπτά, για να κλείσει θέση στα προημιτελικά του US Open για δεύτερη διαδοχική χρονιά. Εκεί θα βρει τον νικητή του αγώνα ανάμεσα στον Ράιλι Οπέλκα και τον Λόιντ Χάρις.

Μπορεί να έχασε σε straight sets, ωστόσο ο 20χρονος Ιταλός έδωσε μεγάλη μάχη, ενώ είχε την ευκαιρία με δύο σετ πόιντ στο τάι μπρέικ του τρίτου να μειώσει το σκορ και να ξαναμπεί στο ματς. Στο πρώτο, μάλιστα, έβγαλε ένα άστοχο forehand που θα μπορούσε να είχε αποφύγει.

Ο Ζβέρεφ, λοιπόν, έμεινε τελικά όρθιος και συνεχίζει την πορεία του προς τον… Νόβακ Τζόκοβιτς, που ενδέχεται να συναντήσει στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Η 24χρονη Ελβετίδα (Νο.12), από την πλευρά της, υπέταξε με 7-6(12), 6-3 σε 2 ώρες και 7 λεπτά την Ίγκα Σβιόντεκ (Νο.8) και πέρασε στον τρίτο major προημιτελικό της καριέρας της (όλοι τους στη Νέα Υόρκη).

Όλα μάλλον κρίθηκαν στο άκρως συναρπαστικό τάι μπρέικ του πρώτου σετ, όπου η Μπέντσιτς έσβησε τρία σετ πόιντ της Πολωνής (είχε σβήσει ένα ακόμα στο 5-6) και εκμεταλλεύτηκε το πέμπτο δικό της για να γράψει το 1-0.