Ο συγκλονιστικός Στέφανος Τσιτσιπάς λύγισε με 2-1 τον Γκαέλ Μονφίς στο Ντουμπάι και πέρασε στον πέμπτο τελικό της καριέρας του!

Μετά από ένα θρίλερ διάρκειας σχεδόν τριών ωρών, ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας επικράτησε του χαρισματικού Γάλλου (Νο.23) με 4-6, 7-6(4), 7-6(4) και θα κάνει τη Δευτέρα την πρώτη του είσοδο στο Top 10!

Ο αντίπαλός του στον τελικό θα προκύψει από τον αγώνα Φέντερερ-Τσόριτς, οπότε υπάρχει σοβαρή περίπτωση να τον δούμε να αναμετράται για άλλη μια φορά με το είδωλό του.

Αυτή τη φορά, όμως, διεκδικώντας έναν σπουδαίο τίτλο. Ένα όνειρο γίνεται πραγματικότητα!

Ο νεαρός τενίστας θα διεκδικήσει το τρίτο τρόπαιο της καριέρας του και τρέχει ένα σερί 8-0 στο tour. Για να καταλάβετε τι χρονιά κάνει, το συνολικό ρεκόρ του φέτος είναι 15-4!

Απέναντί του σήμερα, μάλιστα, είχε έναν από τους πιο φορμαρισμένους τενίστες της σεζόν, που ήταν αήττητος για οκτώ αγώνες.

Δεν καταλαβαίνει, όμως, τίποτα, ούτε καν από την κούραση των συνεχόμενων αγώνων. Θυμίζουμε ότι αγωνίζεται για τέταρτη διαδοχική εβδομάδα!

Είναι γεννημένος πρωταθλητής, χωρίς αμφιβολία!

Δεν κατάλαβε τίποτα ούτε όταν είδε τον Μονφίς να επιστρέφει από το 3-0 και να παίρνει το πρώτο σετ, μετά από εξαιρετική εμφάνιση.

Ούτε καν όταν ο 32χρονος Γάλλος σημείωσε πρώτος το μπρέικ στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε με 3-1!

O νεαρός τενίστας κατάφερε να γυρίσει την εις βάρος του κατάσταση και να φτάσει, μάλιστα, σε σετ πόιντ στο 5-4 (30-40). Εκεί, όμως, έκανε ένα επιτυχημένο challenge ο Μονφίς και δικαιώθηκε για χιλιοστά, καθώς το χτύπημα του Τσιτσιπά ήταν άουτ.

Το σετ πήγε σε τάι μπρέικ και εκεί είχαμε δράμα… Kι αυτό διότι στο υπέρ του 5-4 ο Στέφανος έστειλε την μπάλα με το forehand άουτ, όμως δεν το είδε κανένας!

Ούτε ο Μονφίς, που είχε στη διάθεσή του challenge, αλλά δεν επέλεξε να το χρησιμοποιήσει. Η μπάλα ήταν καθαρά έξω, όμως ο Στεφ βρέθηκε με σετ πόιντ, το οποίο και εκμεταλλεύτηκε για να ισοφαρίσει το παιχνίδι (7-4).

Παρά την κούραση και των δύο, το υψηλό επίπεδο διατηρήθηκε και στο τρίτο σετ, όπου ο Στεφ ήταν ο πρώτος που απείλησε το σερβίς του αντιπάλου του.

Είχε μπρέικ πόιντ στο 0-0 και στο 2-2, αλλά ο Μονφίς όχι μόνο έμεινε όρθιος, αλλά πλησίασε τη νίκη όταν βρέθηκε με τέσσερις ευκαιρίες στο υπέρ του 4-3.

Τελικά ο ατσάλινος Στέφανος κράτησε το σερβίς του και το ματς οδηγήθηκε σε τάι μπρέικ.

Εκεί ο Στέφανος πέρασε με 3-1 στη θέση του οδηγού και έμεινε εκεί μέχρι το τέλος! Θα διεκδικήσει, λοιπόν, αύριο τον τρίτο τίτλο στην καριέρα του.

Θυμίζουμε ότι έχει παίξει συνολικά σε τέσσερις τελικούς (Βαρκελώνη, Τορόντο, Στοκχόλμη 2018, Μασσαλία 2019) και το ρεκόρ του είναι 2-2.