Ο Στέφανος Τσιτσιπάς αφυπνίστηκε μετά το κακό πρώτο σετ και με ανατροπή καθάρισε τον Μουζέτι και πήρε την πρόκριση για τον τελικό στη Λυών!

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας λύγισε με 3-6, 6-4, 6-0 τον Λορέντζο Μουζέτι (Νο.88) και θα περιμένει αύριο (15.30) τον νικητή του αγώνα ανάμεσα στον Κάμερον Νόρι και τον Καρέν Χατσάνοφ.

Θα είναι ο 16ος τελικός καριέρας για τον 22χρονο τενίστα (4ος φετινός) που μέχρι τώρα έχει κατακτήσει συνολικά έξι τίτλους: ένα ATP Finals, ένας Masters και τέσσερα 250άρια (με 4/4 σε τελικούς).

Ήταν, πάντως, ένα καλό τεστ και εν όψει Roland Garros για τον Στεφ, αφού χρειάστηκε να ανασυντάξει τις δυνάμεις του μετά από ένα μέτριο πρώτο σετ για να φτάσει τελικά στη νίκη με επιβλητικό τρόπο. Ο Μουζέτι σίγουρα θα είναι επικίνδυνος αντίπαλος για όλους στο Παρίσι…

Με ένα κακό service game στο 2-2, ο Τσιτσιπάς έκανε στην ουσία δώρο στον νεαρό Ιταλό το μπρέικ στο πρώτο σετ. Προσπάθησε να το πάρει πίσω όταν ο Μουζέτι σέρβιρε για το 1-0 στο 4-5, όμως ο 19χρονος τενίστας ήταν ψύχραιμος και τελικά μπήκε στη θέση του οδηγού.

Ο Μουζέτι είχε πρώτος μπρέικ πόιντ και στο δεύτερο σετ, όμως αυτός που το έκανε τελικά ήταν ο Τσιτσιπάς, για να προηγηθεί με 3-1. Αν και ο Ιταλός βρήκε την απάντηση στο 4-2, ο Στεφ πίεσε για άλλη μια φορά και με δύο γκέιμ στη σειρά έφερε το ματς στα ίσα.

Ακολούθησε… μονόλογος, με τον 22χρονο Έλληνα να μη χάνει γκέιμ μέχρι το τέλος και να φτάνει στη νίκη μετά από προσπάθεια 1 ώρας και 42 λεπτών. Ο Στέφανος είχε εξαιρετικό ποσοστό πίσω από το πρώτο σερβίς του, χάνοντας μόνο 4 πόντους σε όλο το ματς (37/41, 90%).