Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε 2-1 σετ του Ντανίλ Μεντβέντεφ μετά από τρομερή μάχη και πλέον χρειάζεται νίκη επί του Ρούμπλεφ για να πάρει την πρόκριση στα ημιτελικά του ATP Finals.

Μία μεγάλη νίκη πανηγύρισε ο Στέφανος Τσιτσιπάς απέναντι στον Ντανίλ Μεντβέντεφ. Ο 24χρονος τενίστας επικράτησε 2-1 σετ και πλέον χρειάζεται νίκη επί του Ρούμπλεφ για να πάρει την πρόκριση στα ημιτελικά του ATP Finals.

Το ματς: Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν θα μπορούσε να αρχίσει με καλύτερο τρόπο το παιχνίδι. Αρχικά κράτησε το σερβίς του και στη συνέχεια έσπασε εκείνο του Μεντβέντεφ για να εξαργυρώσει αμέσως μετά το break που έκανε για το γρήγορο 3-0.

Παίζοντας γρήγορο και επιθετικό τένις ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν άφησε σε κανένα σημείο του πρώτου σετ τον Ρώσο να τον απειλήσει και έφτασε στο 1-0 σετ με 6-3.

Το δεύτερο σετ ήταν δραματικό σε εξέλιξη. Μπορεί να μην είχαμε κάποιο break, ωστόσο και οι δύο τενίστες προσέφεραν εντυπωσιακούς πόντους και έλυσαν τις διαφορές τους στο τάι μπρέικ.

Ο Μεντβέντεφ μπήκε δυνατά και προηγήθηκε 4-1, όμως ο Στέφανος Τσιτσιπάς αντέδρασε έφερε το τάι μπρέικ στα ίσα και έφτασε πρώτο σε ματς πόιντ. Για να έχουμε νικητή έπρεπε να φτάσουμε στο 13-11 με τον Μεντβέντεφ να πανηγυρίζει και να στέλνει τον αγώνα σε τρίτο σετ.

Στο τρίτο σετ οι δύο αθλητές κράτησαν το σερβίς τους δίχως προβλήματα μέχρι και το έκτο game. Σε εκείνο το σημείο ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε μαζεμένα λάθη και επέτρεψε στον Μεντβέντεφ να φτάσει στο break για να προηγηθεί με 4-3.

Αμέσως ο Τσιτσιπάς δημιούργησε break point για να απαντήσει, αλλά ο Ρώσος με τρία μεγάλα σερβίς κατάφερε να κρατήσει το σερβίς του για το 5-3. Εκεί που όλα έδειχναν υπέρ του Μεντβέντεφ ο Τσιτσιπάς έκανε την ανατροπή.

Αρχικά, ο Έλληνας τενίστας κράτησε το σερβίς του και στη συνέχεια κατάφερε να κάνει το break για να φέρει το σετ στα ίσα. Έπειτα, οι δύο τους οδηγήθηκαν στο τάι μπρέικ όπου ο Τσιτσιπάς ήταν εντυπωσιακός αφήνοντας μόνο έναν πόντο στον αντίπαλό του.