Ο Σάσα Ζβέρεφ ήταν εκπληκτικός και επικράτησε εύκολα του Κάρλος Αλκαράθ σε straight sets και θα διεκδικήσει τον τίτλο στην Βιέννη.

Μόλις 68 λεπτά χρειάστηκε ο 24χρονος Γερμανός για να κάμψει την αντίσταση του 18χρονου Ισπανού (Νο.42) με 6-3, 6-3 και να κλείσει θέση στον τελικό του Erste Bank Open. Εκεί θα βρει τον νικητή του αγώνα ανάμεσα στον Φράνσις Τιάφοου και τον Γιάνικ Σίνερ.

Ήταν μια πολύ μεγάλη εμφάνιση από τον Νο.4 τενίστα στον κόσμο, που έχασε συνολικά μόνο 9 πόντους στο σερβίς του, 4 από τους οποίους στο τελευταίο γκέιμ του αγώνα! Τότε, δηλαδή, που ο Αλκαράθ έκανε την ύστατη προσπάθεια να ξαναμπεί στο ματς και είχε και μπρέικ πόιντ.

Είναι χαρακτηριστικό ότι έβαλε μέσα το 79% το πρώτων σερβίς (έναντι 51% του Αλκαράθ) και έχασε μόνο 3 πόντους πίσω από το δεύτερο! Τα λέει όλα και η διαφορά στους winners, αφού εκείνος είχε 20 και ο νεαρός Ισπανός μόλις 9.

Σε ό,τι αφορά τη διακύμανση του αγώνα, πήρε τέσσερα σερί γκέιμ μετά το 2-3 του πρώτου σετ και πέτυχε το καθοριστικό μπρέικ στο 3-2 του δεύτερου.

Το ρεκόρ του από τις 24 Ιουλίου του είναι 24-2, ενώ φέτος δεν έχε χάσει κανέναν τελικό! Πανηγύρισε σε Ακαπούλκο, Μαδρίτη, Τόκιο και Σινσινάτι.

Χωρίς αμφιβολία, είναι το φαβορί για τη νίκη όποιος και αν είναι ο αντίπαλός του αύριο…