Η Άσλει Μπάρτι κέρδισε την Αντζελίκ Κέρμπερ σε straight sets και πέρασε στον τελικό του Wimbledon.

Μετά από ένα πολύ υψηλής ποιότητας παιχνίδι, η κορυφαία τενίστρια στον κόσμο επικράτησε της 33χρονης Γερμανίδας (Νο.28), νικήτριας το 2018, με 6-3, 7-6(3) και πέρασε για πρώτη φορά στον τελικό του Wimbledon. Είναι, μάλιστα, η πρώτη φιναλίστ από την Αυστραλία μετά το 1980, όταν η Ιβόν Γκούλαγκονγκ λύγισε την Κρις Έβερτ και σήκωσε την κούπα στο All England Club. H θρυλική τενίστρα είχε κερδίσει τον τίτλο και το 1971.

Πριν από δέκα χρόνια, μάλιστα, μόλις στα 15 της χρόνια, η Μπάρτι κατέκτησε εδώ τον τίτλο στο τουρνουά των juniors!

Ήταν μια εξαιρετική εμφάνιση από την 25χρονη τενίστρια, κόντρα σε μια αντίπαλο… βράχο, που πάντα ανεβάζει ταχύτητα όταν προχωράει βαθιά στα Grand Slams… Δεν είναι τυχαίο ότι έχει στην κατοχή της τρία major τρόπαια.

Η Μπάρτι πήρε νωρίς προβάδισμα με 2-0 και σερβίροντας εξαιρετικά στη συνέχεια, βρέθηκε με τις μπάλες στα χέρια στο 5-3. Η Κέρμπερ απείλησε στο σημείο αυτό, όμως τελικά η νικήτρια του Roland Garros 2019 έσβησε το μπρέικ πόιντ και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη της.

Η Γερμανίδα, ωστόσο, μπήκε δυνατά στο δεύτερο σετ και κατάφερε να προηγηθεί με 0-2. Με νύχια και με δόντια κράτησε τη διαφορά μέχρι το 4-5, όμως «λύγισε» όταν σέρβιρε για την ισοφάριση. Αποτέλεσμα ήταν να λυθούν οι διαφορές στο τάι μπρέικ, όπου η Μπάρτι ήταν απλά φανταστική!

Προηγήθηκε με 6-0 και το μόνο που μπόρεσε να κάνει η Κέρμπερ ήταν να σβήσει τα τρία ματς πόιντ, σκορπίζοντας… ελπίδα στο Centre Court ότι μπορεί να υπάρξει και τρίτο σετ…

Η Αυστραλή έχασε μόνο 5 πόντους πίσω από το πρώτο σερβίς της, είχε 38 winners και 16 αβίαστα λάθη, ενώ έσωσε 5/6 μπρέικ πόιντ.

Θα περιμένει στον τελικό του Σαββάτου (10/7) τη νικήτρια του αγώνα ανάμεσα στην Αρίνα Σαμπαλένκα και την Καρολίνα Πλίσκοβα.