Ένας υπερηχητικός Ναδάλ προκρίθηκε με σχετική ευκολία στους «16» του Roland Garros, επικρατώντας με 3-0 σετ του Μπότικ Βαν ντε Ζάντσχουλπ.

Ο Ισπανός θρύλος ήταν ουσιαστικός και έπαιξε… τόσο όσο στο Suzanne Lenglen, ρίχνοντας εύκολα (αν και στο 3ο σετ, όταν και βρέθηκε να προηγείται 4-0, έχασε λίγο την συγκέντρωσή του) στο χωμάτινο καναβάτσο τον Μπότικ Βαν ντε Ζάντσχουλπ.

Ο κάτοχος 21 Grand Slams επικράτησε του Νο26 του ταμπλό έπειτα από 2 ώρες και 12 λεπτά αγώνα, με σκορ 6-3, 6-2, 6-4 και τσέκαρε το εισιτήριό του για τους «16», όπου και θα βρει απέναντί του τον (διόλου ευκαταφρόνητο αντίπαλο) Φίλιξ Οζέρ Αλιασίμ.

Αν κερδίσει και μπει στα προημιτελικά, ο Ράφα θ’ αντιμετωπίσει κατά πάσα πιθανότητα τον Νόβακ Τζόκοβιτς, στην τιτανομαχία της χρονιάς.