Ο Νόβακ Τζόκοβιτς ήταν κυριαρχικός, καθώς δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης απέναντι στον Στέφανο Τσιτσιπά τον οποίο νίκησε 2-0 σετ, παίρνοντας την πρόκριση στα ημιτελικά του Masters του Παρισιού.

Ο κορυφαίος τενίστας στον κόσμο επικράτησε με 6-1, 6-2 σε μόλις 58 λεπτά και συνεχίζει την πορεία προς το repeat στη γαλλική πρωτεύουσα.

Το επόμενο εμπόδιό του είναι ο Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ, που απέκλεισε με 6-2, 7-5 τον Χιλιανό Κριστιάν Γκαρίν.

Η αλήθεια είναι ότι ο Τζόκοβιτς δεν χρειάστηκε να παίξει… σπουδαίο τένις κόντρα στον Στέφανο. Και αυτό διότι ο 21χρονος τενίστας φάνηκε αρκετά κουρασμένος και χωρίς την απαραίτητη ενέργεια δεν ήταν δυνατόν να τα βάλει με έναν τενίστα αυτού του επιπέδου…

Τη στιγμή, μάλιστα, που ο Νόλε καίγεται για βαθμούς, προκειμένου να έχει ελπίδες να κάνει ξανά δική του την κορυφή στο τέλος στη σεζόν. Τη Δευτέρα, βλέπετε, θα τον προσπεράσει ο Ράφα Ναδάλ.

Ο Στέφανος κυνηγούσε στο σκορ από το ξεκίνημα του αγώνα και δεν κατάφερε να ανασυντάξει τις δυνάμεις του όταν έχασε με συνοπτικές διαδικασίες το πρώτο σετ.

Συνέχισε τα πολλά λάθη και στο δεύτερο, με αποτέλεσμα να πάρει ξανά το γρήγορο προβάδισμα ο Νόλε και να φτάσει στην άνετη νίκη. Είναι η δεύτερή του σε τέσσερις αγώνες με τον Στέφανο.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας θα πάρει τώρα μερικές ανάσες και σε λίγες μέρες θα κάνει το ντεμπούτο του στο ATP Finals (10/11).

Η πρόκρισή του στη συγκεκριμένη διοργάνωση δείχνει πόσο σπουδαία ήταν για εκείνον η φετινή σεζόν!

Τη Δευτέρα, μάλιστα, θα ανεβεί μια θέση στην παγκόσμια κατάταξη και θα βρεθεί στο Νο.6.

Θυμίζουμε ότι ήταν ο 14ος φετινός του προημιτελικός και είναι πρώτος στη σχετική λίστα.

Ο άλλος ημιτελικός του Paris Masters θα προκύψει από τους αγώνες Τσονγκά-Ναδάλ και Μονφίς-Σαποβάλοφ.