Ο ΠΑΟΚ μπορεί να έβγαλε μια μεγάλη αντίδραση και να ισοφάρισε σε 2-2 σετ (από 2-0), όμως η ΑΕΚ βρήκε τα ψυχικά αποθέματα, πήρε το τάι μπρέικ και μαζί την πρόκριση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου.

Έχοντας επικρατήσει των «ασπρόμαυρων» τόσο στη Νέα Φιλαδέλφεια, όσο και στο κλειστό της Μίκρας, η ΑΕΚ συνέχισε να είναι ο κακός δαίμονας του ΠΑΟΚ, αποκλείοντας τον και από τον θεσμό του Κυπέλλου.

Σε ένα ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, η Ένωση με σοβαρότητα και τις Μπράουν-Βεργίδου σταθερές επιθετικά, κατάφερε να κατακτήσει τα δύο πρώτα σετ. Ο ΠΑΟΚ κατανόησε πως δεν υπήρχαν περιθώρια λάθους, πήρε τα δύο επόμενα σετ και κατάφερε να βάλει βάσεις ανατροπής, στέλνοντας το ματς στο τάι μπρέικ!

Η Ένωση όμως είχε και πάλι απάντηση, κατακτώντας το τελικά με 18-16 και παίρνοντας έτσι, το εισιτήριο για τους «8» της διοργάνωσης.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στους πρώτους πόντους, με τις φιλοξενούμενες να φτάνουν στο +2 για πρώτη φορά στα μέσα του σετ, έπειτα από άσσο της Καλαντάτζε (13-15).

Αυτό ήταν και το σημείο που οι «κιτρινόμαυρες» αντέδρασαν και με την Γκουντιμένκο από τη γραμμή του σερβίς ισοφάρισαν εκ νέου (18-18). Μπράουν και Βεργίδου είπαν «όχι» στη Φιντόν σε κομβικό σημείο (21-19), όμως η Κογιάρ ξαναέβαλε τον ΠΑΟΚ στο παιχνίδι (23-23). Τελικά η Βεργίδου ήταν αυτή που οδήγησε την ΑΕΚ στο 25-23, με τις γηπεδούχες να κάνουν το 1-0.

Στο 2ο σετ η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε, με τον ΠΑΟΚ να περνάει για πρώτη φορά μπροστά με την Μερτέκη (8-9). Εκμεταλλευόμενες κάποια προβλήματα στην υποδοχή του Δικεφάλου, οι γηπεδούχες πήραν και πάλι διαφορά ασφαλείας (14-11), με τον ΠΑΟΚ να φτάνει και πάλι στην ισοφάριση (16-16). Η Ένωση όμως είχε απάντηση και με σύμμαχο το μπλοκ της πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ σε κρίσιμο σημείο (23-22), «κλείνοντας» τελικά το σετ με 25-23.

Η αρχή του 3ου σετ ήταν ιδιαίτερα αμφίρροπη, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει για πρώτη φορά διαφορά ασφαλείας με τη Φιντόν (7-10). Ο Δικέφαλος γνωρίζοντας πως δεν έχει περιθώρια για άλλες απώλειες, ανέβασε στροφές, φτάνοντας στους +6 με άσσο της Κλέπκου (13-19). Η Ένωση ψαλίδισε τη διαφορά με την Τερέλ (18-21), όμως τα πράγματα είχαν πάρει ήδη τον δρόμο τους, με τον ΠΑΟΚ να κάνει το 21-25, μειώνοντας σε 2-1.

Στο 4ο σετ ο Δικέφαλος μπήκε με το πόδι πατημένο στο γκάζι και πήρε από νωρίς κεφάλι στο σκορ (0-4). Η Κογιάρ έδινε λύσεις σταθερά επιθετικά, το μπλοκ του ΠΑΟΚ λειτουργούσε καλά και έτσι οι «ασπρόμαυρες» έφτασαν σε διπλή διαφορά στα μέσα του σετ (6-12). Βάντερ και Μπράουν σταμάτησαν την Ισπανίδα διαγώνιο αντιδρώντας προσωρινά (10-16), όμως η Κλέπκου ήταν εκεί για την ομάδα της με τις «ασπρόμαυρες» να «κλείνουν» το σετ με 16-25, οδηγώντας το ματς στο τάι μπρέικ.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε από εκεί που έμεινε, βρήκε λύσεις από τις Κογιάρ και Φιντόν (4-7), η ΑΕΚ όμως κατάφερε να μειώσει στον πόντο (12-13) και με οδηγό την Τερέλ τελικά πήρε το ματς στο τάι μπρέικ με 18-16, συνεχίζοντας στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδος.