Η Εθνική Ελλάδος παρότι προηγήθηκε με 8-3 στο τάι μπρέικ έχασε από την Ισπανία με 3-2 σετ και πλέον η πρόκριση στην επόμενη φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος έχει γίνει πάρα πολύ δύσκολη.

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της Εθνικής Ελλάδος πήρε ένα σημαντικό προβάδισμα στο τάι μπρέικ επί της Ισπανίας, αλλά δεν κατάφεραν να το εκμεταλλευτούν.

Η Ελλάδα ηττήθηκε με 3-2 σετ από την Ισπανία σε ένα ματς που ήταν τελικός και ουσιαστικά η Εθνική «έπαιζε» την πρόκριση στην επόμενη φάση. Τα πράγματα πλέον είναι πάρα πολύ δύσκολα. Μετά από τρία ματς μετράει τρεις ήττες (Βουλγαρία, Πολωνία, Ισπανία) και θεωρείται από δύσκολο, έως απίθανο να μπορέσει να κερδίσει την Τσεχία, αλλά και την Γερμανία.

Πλέον οι Ελληνίδες μετρούν μόλις ένα βαθμό και μοιάζει με θαύμα η πρόκριση.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε προβάδισμα με 4 πόντους στο πρώτο σετ (16-12), ωστόσο τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν ανάλογα και έτσι οι ισπανίδες επικράτησαν με 25-22 και πήραν κεφάλι στο σκορ.

Στο δεύτερο σετ η ομάδα βόλεϊ της Εθνικής είχε σημαντικό προβάδισμα εκ νέου, το οποίο ωστόσο έχασε και πάλι. Παρόλα αυτά, αντέδρασε σωστά στο τέλος και ισοφάρισε σε 1-1 σετ επικρατώντας με 26-24.

Στο τρίτο σετ η Εθνική Ελλάδος δεν εμφανίστηκε καν στον αγωνιστικό χώρο και έτσι μοιραία έγινε το 2-1 για την Ισπανία (25-16). Στη συνέχεια τα κορίτσια της Ελλάδος πήραν το τέταρτο σετ με 25-22 και φάνηκε η ψυχολογία τους να ανεβαίνει στα ύψη.

Με φόρα από το τέταρτο σετ το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα προηγήθηκε με 8-3. Παρόλα αυτά γνώρισε την ήττα με 13-15.