Ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα απ΄την Μπαστάρντο με 1-3 σετ στο PAOK Sports Arena, με την πορτογαλική ομάδα να αποκτά ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης στον επόμενο γύρο του CEV Challenge Cup.

Ο ΠΑΟΚ δυσκολεύτηκε, πάλεψε αλλά δεν κατάφερε να πάρει προβάδισμα πρόκρισης επί της Μπαστάρντο στη Θεσσαλονίκη, στον πρώτο αγώνα των «16» της ευρωπαϊκής διοργάνωσης, με τους Πορτογάλους να φεύγουν με «καθαρή» νίκη από το PAOK Sports Arena (1-3 σετ).

Σε έναν αγώνα όπου οι «ασπρόμαυροι» υιοθέτησαν ρόλο «κυνηγού» στο σκορ και στα τέσσερα σετ, οι Πορτογάλοι είχαν σταθερό προβάδισμα. Πλέον ο ΠΑΟΚ πλέον για να διεκδικήσει την πρόκριση χρειάζεται νίκη με 3-0 ή 1-3 στην Πορτογαλία, προκειμένου να στείλει το παιχνίδι στο «χρυσό» σετ.

Ο ΠΑΟΚ επιχείρησε να βάλει βάσεις ανατροπής στο 2ο και στο 4ο σετ, ωστόσο δεν κατάφερε να αλλάξει τα δεδομένα, με τους Πορτογάλους να είναι πιο ψύχραιμοι στα σημεία του αγώνα και τελικά να παίρνουν τη νίκη.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με τους Μπράουν-Πετρέα στο κέντρο, Κουκλίνσκι με παρτενέρ τον Κουμεντάκη στα άκρα, Ούντρις στη διαγώνιο, Ουόλς στην πάσα και με το νέο μεταγραφικό απόκτημα της ομάδας Αντώνη Μπουράκη, ως λίμπερο, δεδομένης της απουσίας του Κοκκινάκη.

Στο 1ο σετ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με ένα μίνι σερί πόντων και μπλοκ του Μπράουν (4-3), όμως τα λάθη στην άμυνα του, έδωσαν την ευκαιρία στη Μπαστάρντο να βρεθεί στο +2 (4-6). Έκτοτε οι ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, με τον Δικέφαλο να ισοφαρίζει εκ νέου με δυνατό χτύπημα του Ούντρις και τους Πορτογάλους να περνούν ξανά μπροστά με άουτ επίθεση του Λευκορώσου διαγώνιου (11-13).

Προτού οι φιλοξενούμενοι ξεφύγουν ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στη διεκδίκηση του σετ, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ με επίθεση του Κουμεντάκη (17-16), με τη ψαλίδα να ανοίγει ακόμα περισσότερο με μπλοκ του Πετρέα σε καθοριστικό σημείο (21-18). Οι φιλοξενούμενοι όμως αντέδρασαν και πέρασαν μπροστά με τον Ναρβάεζ (22-23) «κλείνοντας» τελικά το σετ με 23-25 και μπλοκ άουτ του Φερέιρα.

Ο Δικέφαλος μπήκε νωθρά στο 2ο σετ, με τη Μπαστάρντο να αποκτά ρόλο «οδηγού» και την ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη να μειώνει διαρκώς στον πόντο, για να ισοφαρίσει με άουτ επίθεση του Φερέιρα (8-8). Με παρόμοιο μοτίβο όπως αυτό του πρώτου σετ, οι ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, με τους Πορτογάλους να παίρνουν για πρώτη φορά διαφορά ασφαλείας με μπλοκ του Βερμούδες (16-19).

Αυτό ήταν και το σημείο που ο ΠΑΟΚ έπιασε ρυθμό, μάζεψε τη διαφορά με τον Ούντρις και τελικά προηγήθηκε με επίθεση του Κουκλίνσκι (20-19). Ο Δικέφαλος συνέχισε αποφασιστικά φτάνοντας σε σετμπολ με επίθεση του Πετρέα (24-22), με τους φιλοξενούμενους να αντιστέκονται προσωρινά, έως ότου ο Κουμεντάκης κάνει με άσσο το 26-24 και το 1-1 για τον ΠΑΟΚ.

Τα δεδομένα δεν άλλαξαν στο 3ο σετ, με το ξεκίνημα του να είναι ιδιαίτερα αμφίρροπο. Για μια ακόμη φορά, οι Πορτογάλοι ήταν αυτοί που έφτασαν πρώτοι στο +3 με μπλοκ του Φερέιρα στον Κουμεντάκη και άσσο του Νέβεζ (8-11). Υιοθετώντας ρόλο κυνηγού στο σκορ, ο ΠΑΟΚ ανταποκρίθηκε και με πολυφωνία στην επίθεση πήρε τα ηνία του αγώνα (13-12).

Έχοντας τους Ούντρις-Κουκλίνσκι να προσφέρουν λύσεις στο φιλέ, ο Δικέφαλος διατηρούσε το προβάδισμα του (22-20) με το σετ έπειτα να παίρνει… φωτιά. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάριζαν σε κομβικά σημεία (23-23), για να πάρουν τελικά το σετ με δύο συνεχόμενους άσσους (23-25), κάνοντας το 1-2.

Οι παίκτες του Γιάννη Καλμαζίδη αιφνιδιασμένοι από την εξέλιξη του 3ου σετ, άργησαν να βρουν συγκέντρωση στο 4ο., επιτρέποντας τους Πορτογάλους να αποκτήσουν νωρίς διπλή διαφορά (4-8). Οι «ασπρόμαυροι» έδειξαν πως έχουν… σφυγμό, επανήλθαν με την συμβολή των Μπράουν-Κουκλίνσκι (8-9) και ισοφάρισαν με άουτ επίθεση του Φερέιρα (10-10). Ο ΠΑΟΚ ανέκτησε τη ψυχολογία του και με τον Καναδό κεντρικό να είναι φανερά ανεβασμένος ο ΠΑΟΚ παρέμενε στο παιχνίδι (20-23).

Ο Δικέφαλος επέμεινε, δημιούργησε προϋποθέσεις και με άσσο του Ουόλς έφτασε στο 24-24 όμως οι Πορτογάλοι είχαν και πάλι απάντηση παίρνοντας τη νίκη με μπλοκ στον Πετρέα (25-27), φεύγοντας από τη Θεσσαλονίκη με σοβαρό προβάδισμα πρόκρισης στους «8» του CEV Challenge Cup.

Αναλυτικά τα σετ: 23-25, 26-24, 23-25, 25-27