Νίκη άνευ απωλειών για τις γυναίκες του ΠΑΟΚ, στην Αθήνα, καθώς επικράτησαν με 0-3 σετ των Αμαζόνων, βάζοντας τρεις πολύτιμους βαθμούς στη τσέπη τους.

Έχοντας αφήσει πίσω τους τον αποκλεισμό από την ΑΕΚ στο Κύπελλο Ελλάδος, τα κορίτσια του Μάρκο Φενόλιο, πήραν νίκη-ανασύνταξης στην Αθήνα, βάζοντας στη βαλίτσα τους, τρεις σημαντικούς βαθμούς.

Η εξέλιξη του αγώνα

Στο πρώτο σετ, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με την Μερτέκη να κρατάει σταθερά μπροστά τον ΠΑΟΚ (7-11). Οι Αμαζόνες πήραν τις απαραίτητες λύσεις επιθετικά και πέρασαν μπροστά (14-12), όμως ο Δικέφαλος είχε απάντηση. Οι «ασπρόμαυρες» άνοιξαν τη ψαλίδα σε κομβικό σημείο (16-21), κρατώντας τα ηνία του αγώνα έως τέλους, όπου η Καλαντάτζε έκανε το 19-25.

Με την Μερτέκη να συνεχίζει με συνέπεια και στο 2ο σετ, αλλά και την Κογιάρ να δίνει λύσεις επιθετικά ο Δικέφαλος πήρε από νωρίς διαφορά ασφαλείας (6-8), την οποία διατηρούσε χωρίς δυσκολία (12-16). Οι «ασπρόμαυρες» ανέβασαν ρυθμό και μαζί και τη διαφορά σε κομβικό σημείο 14-21, για να «κλείσουν» το σετ με μπλοκ της Τερζόγλου (19-25), 0-2.

Στο τρίτο σετ, οι παίκτριες του Φενόλιο μπήκαν με διάθεση να τελειώσουν το παιχνίδι, έχοντας εξαρχής τον έλεγχο (3-8). Συνεχίζοντας σε υψηλό ρυθμό, οι «ασπρόμαυρες» με επίθεση της Μερτέκη, διατηρούσαν την υπέρ τους διαφορά (13-16). Οι γηπεδούχες αδυνατούσαν να βρουν αντίδραση και έτσι με δύο μπλοκ της Τσιόγκα, ο ΠΑΟΚ έκανε το 16-25 και το 0-3.