Ο Ολυμπιακός επικράτησε εύκολα με 3-0 σετ επί του ΟΦΗ, κάνοντας το πρώτο καθοριστικό βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ

Οι Πειραιώτες θα αγωνιστούν κόντρα στην Κηφισιά την Κυριακή, στο ματς που θα ξεκαθαρίσει και την πρωτιά του όμιλου και την απευθείας πρόκριση στα ημιτελικά. Όσον αφορά την εικόνα του αγώνα, ο Ολυμπιακός έκανε περίπατο στα δύο πρώτα σετ όμως ο ΟΦΗ θα μπορούσε να κατακτήσει το τρίτο.

Η ομάδα του Πειραιά μπήκε στην αναμέτρηση με το πόδι στο γκάζι και προηγήθηκε με 10-3 με άσο του Βουλκίδη και μπλοκ του Όκολιτς. Ο ΟΦΗ μείωσε στους τέσσερις πόντους με δύο σερί άσους του Ντράγκο αλλά ο Ολυμπιακός με τους δύο ακραίους Φρομ και Μιχαήλοβιτς να παίρνουν το βάρος των επιθέσεων προηγήθηκε με 17-10 έχοντας τον έλεγχο του σετ.

Με μπλοκ του Στιβαχτή η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη έφτασε στο 22-13 έχοντας καθαρίσει ουσιαστικά το πρώτο σετ. Στη συνέχεια του σετ δεν άλλαξε κάτι δραματικά με του Πειραιώτες να κατακτούν το σετ (25-16) μετά από λάθος του Καρατζά στην γραμμή του σερβίς.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν το ίδιο εντυπωσιακά και το δεύτερο σετ και έφτασαν στο 9-2 με άσο του Βουλκίδη. Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον ΟΦΗ και έφτασε στο 14-4 με Έγκλεσκαλνς και Όκολιτς στην επίθεση. Ο Ολυμπιακός ήταν εντυπωσιακός, η διαφορά των ομάδων μεγάλη και οι Πειραιώτες έφτασαν στο 20-7 με άσο για του Μιχαήλοβιτς και το εύκολο 2-0 στα σετ.

Ο ΟΦΗ κατάφερε να φανεί ανταγωνιστικός στο τρίτο σετ. Οι Πειραιώτες έδειχναν να ελέγχουν το σετ μέχρι το 18-13 με τον Όκολιτς. Σε εκείνο το σημείο όμως οι Κρητικοί ανέβασαν την απόδοσή τους από την γραμμή του σερβίς και ισοφάρισαν σε 21-21 με τον Μαρκς.

Ο Ολυμπιακός έφτασε στο ματς μπολ (24-23) με τον Όκολιτς αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει την τελευταία του κουβέντα. Με Μαρκς και Ντράγκο έφεραν τα πάνω κάτω και πήραν στα χέρια τους το σετ μπολ. Οι παίκτες του Άκη Φλαούνα απώλεσαν τρεις ευκαιρίες να κατακτήσουν το σετ. Ο Ολυμπιακός στο 27-28 με ισοφάρισε με τον Έγκλεσκαλνς και έφτασε στο ματς μπολ ξανά με τον Μιχαήλοβιτς.

Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη έφτασε στο 30-28 με άσο του Λετονού διαγώνιου.

Το πανόραμα του τρίτου ομίλου

Παρασκευή 16 Οκτωβρίου 2020

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. – Ο.Φ.Η 3-0 (25-16, 25-11, 30-28)

Σάββατο 17 Οκτωβρίου 2020

17:00: Ο.Φ.Η. – Α.Ο.Π.Κηφισιάς
Διαιτητές: Βουδούρης, Πρέντζας, Παρατηρητής: Μαυρικίδης, Γραμματεία: Καλιγέρη.

Κυριακή 18 Οκτωβρίου 2020

17:00: Α.Ο.Π.Κηφισιάς – Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
Διαιτητές: Κουτσούλας, Κυριοπούλου, Παρατηρητής: Ράπτης, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.