Ο ΠΑΟΚ πήρε εύκολα τη νίκη, με 3-0 σετ κόντρα στο Μαρκόπουλο, και «κλείδωσε» την τρίτη θέση στη βαθμολογία. Άνετη επικράτηση και για την Ένωση…

Οι «ασπρόμαυρες» είχαν τον έλεγχο του αγώνα, στη Μίκρα, με τις Φιντόν, Κογιάρ και Λι Ντα Γιονγκ να συμβάλλουν στη νίκη, ενώ με ωραίες συνεργασίες οι Ηλιοπούλου και Καλαντάτζε πρόσθεσαν το λιθαράκι τους για την άνετη επικράτηση. Από την άλλη το Μαρκόπουλο, παρουσίασε αδυναμίες σε άμυνα και επίθεση και δεν κατάφερε να απειλήσει σημαντικά.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε αμφίρροπα με το Μαρκόπουλο αρχικά να εκμεταλλεύεται την κακή υποδοχή του ΠΑΟΚ και να παίρνει μικρό προβάδισμα (2-5), ενώ στη συνέχεια ο Δικέφαλος με ένα σερί ισοφάρισε σε 7-7. Με τη Λι Ντα Γιονγκ στο σερβίς οι γηπεδούχες δυσκόλεψαν το Μαρκόπουλο και κατάφεραν να πάρουν διαφορά (18-12) την οποία και διατήρησαν και κατέκτησαν το πρώτο σετ, με 25-14.

Στο δεύτερο σετ, ο ΠΑΟΚ κράτησε τη δυναμική του και κυριάρχησε στο ξεκίνημα (7-2, 13-7) με το Μαρκόπουλο να υστερεί στην άμυνα και να μη βρίσκει και λύσεις παράλληλα στην επίθεση. Με δύο πόντους της Καλανταρίδου οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 21-15, αλλά η ομάδα του Μάρκο Φενόλιο έβγαλε καλές και ψύχραιμες επιθέσεις και η Κογιάρ, έγραψε το 25-17 και το 2-0 στα σετ για τον Δικέφαλο.

Στο τρίτο σετ οι γηπεδούχες προηγήθηκαν νωρίς με 11-4, με το Μαρκόπουλο να μειώνει σε 15-9 με τις Αλλαγιάννη και Κωτσαρά, αλλά ο Δικέφαλος κράτησε το προβάδισμα και δεν άφησε περιθώριο για αντεπίθεση και έτσι με 20-12 και με άσο της Φιντόν, για το 22-13, ήρθε σχετικά άνετα η επικράτηση του ΠΑΟΚ.

Κράτησε την έδρα της η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ επιβλήθηκε με 3-0 σετ του ΑΟ Θήρας για την 24η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών.

Με τη νίκη αυτή η Ένωση έφτασε τους 52 βαθμούς στο πρωτάθλημα και συνεχίζει να είναι στο κυνήγι της τετράδας. Η ομάδα της Σαντορίνης από την άλλη έμεινε στους 41 βαθμούς.

Την επόμενη αγωνιστική η ΑΕΚ φιλοξενεί τις Αμαζόνες Νέας Ερυθραίας. Ο ΑΟ Θήρας από την κοντράρεται εντός έδρας με τον Ολυμπιακό σε ένα πολύ δύσκολο ματς.

Στα δύο πρώτα σετ ο ΑΟ Θήρας προηγήθηκε με τέσσερις πόντους (11-15, 10-14) ωστόσο δεν κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά του. Η Ένωση έκανε το 2-0 σετ και κατέκτησε το τρίτο με μεγάλη άνεση.

Τα σετ 3-0 (25-23, 25-22, 25-14)