Ο Παναθηναϊκός δεν αντιμετώπισε κανένα απολύτως πρόβλημα κόντρα στον Ηλυσιακό και πήρε τη νίκη με 3-0 για την ένατη αγωνιστική της Volleyleague γυναικών.

Η ομάδα του Απόστολου Οικονόμου χτίζει σταδιακά σερί μετά την ήττα της από το Μαρκόπουλο με 3-1 σετ. Το τριφύλλι θα έχει την ευκαιρία να πάρει ακόμη μία νίκη την επόμενη αγωνιστική απέναντι στην ουραγό του πρώτου ομίλου, Λαμία.

Την ενδέκατη αγωνιστική οι πράσινες δίνουν ένα ακόμη ντέρμπι με τον ΑΟ Θήρας στην Σαντορίνη. Η ομάδα των Κυκλάδων είχε επικρατήσει με 3-1 σετ στον πρώτο γύρο και ο Παναθηναϊκός θέλει να καλύψει το χαμένο έδαφος προκειμένου να καταλάβει μία θέση στην πρώτη τριάδα που οδηγεί στα πλέι οφ τίτλου.

Ο Ηλυσιακός, που έχει μόλις τρεις βαθμούς στο πρωτάθλημα είχε εξαρχής πολύ δύσκολο έργο. Η ομάδα του Νίκου Μπουτσουρή που έχει τον πιο χαμηλό μέσο όρο ηλικίας έβαλε δύσκολα στο Παναθηναϊκό στα δύο πρώτα σετ με το τριφύλλι να δείχνει την απαιτούμενη σοβαρότητα.

Στο τρίτο, η ομάδα των Ιλισίων, δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό του Παναθηναϊκό. Με το τρίποντο αυτό η ομάδα του Απόστολου Οικονόμου έφτασε τους 16 βαθμούς σε οκτώ αγώνες. Ο Ηλυσιακός έμεινε στους τρεις βαθμούς.

Τα σετ 0-3 (23-25, 22-25, 16-25)