Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε άνετα με το τελικό 3-0 σετ επί του Ηλυσιακού για την δεύτερη αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Volleyleague γυναικών.

Η ομάδα του Γιώργου Δερμάτη ξεπέρασε γρήγορα το σοκ της ήττας με ανατροπή από τον Άρη στην πρεμιέρα και πήρε την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Ο Ηλυσιακός που αγωνίζεται μόνο με Ελληνίδες παίκτριες στο ρόστερ του φάνηκε ανταγωνιστικός μόνο στο πρώτο σετ.

Στο σημείο που ο Παναθηναϊκός δυσκολεύθηκε στο πρώτο σετ, τα καλά σερβίς της Χαντάβα βοήθησαν το τριφύλλι να πάρει διαφορά και να κάνει το 1-0. Στη συνέχεια οι γηπεδούχες δεν αντιμετώπισαν το παραμικρό πρόβλημα για να φτάσουν στη νίκη.

Για τον Παναθηναϊκό ακολουθεί ένα θεωρητικά εύκολο ματς με αντίπαλο την Λαμία. Την 4η αγωνιστική το τριφύλλι δίνει ένα ακόμη ντέρμπι με αντίπαλο τον ΑΟ Θήρας. Για τον Ηλυσιακό ακολουθεί το ματς με τις Αμαζόνες.

Τα σετ 3-0 (25-20, 25-15, 25-16)

Δύσκολη νίκη, αλλά νίκη για τον Άρη

Ο Άρης ζορίστηκε κόντρα στην ομάδα των Αμαζόνων ωστόσο πήρε τη νίκη με 3-2 σετ για τη δεύτερη αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Volleyleague γυναικών.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μία εβδομάδα μετά την σπουδαία της νίκη επί του Παναθηναϊκού τα βρήκε σκούρα στη Νέα Ερυθραία. Ο Άρης προηγήθηκε με 2-1 σετ ωστόσο οι γηπεδούχες δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη οδηγώντας το ματς στο τάι μπρέικ.

Η ομάδα των Αμαζόνων θα μπορούσε να πάρει ακόμη και τη νίκη αφού προηγήθηκε με 10-0 και 14-8. Ωστόσο οι «κίτρινες» με ολική επαναφορά πήραν τη νίκη και το δίποντο.