Ο Ολυμπιακός έκανε το τέλειο παιχνίδι κόντρα στην Κηφισιά, την οποία νίκησε με 3-0 σετ, κατακτώντας την πρώτη θέση του τρίτου ομίλου του Λιγκ Καπ και την απευθείας πρόκριση στα ημιτελικά.

Η ομάδα του Πειραιά δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα κόντρα στην Κηφισιά. Ο Ολυμπιακός έδειξε έτοιμος για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος κόντρα στον Μίλωνα ενώ η ομάδα των βορείων προαστίων στρέφει κι εκείνη την προσοχή της στο δύσκολο ματς με τον Φοίνικας Σύρου για την πρώτη αγωνιστική.

Στο ματς αυτό ο Δημήτρης Καζάζης αποφάσισε να ξεκουράσει τον Φρομ, με τον Εφραιμίδη να παίρνει τη θέση του στα άκρα. Ο Έγκλεσκανλνς ξεχώρισε επιθετικά σε ακόμη ένα ματς ενώ σπουδαία εμφάνιση έκανε και ο Μιγιαήλοβιτς με 17 πόντους έχοντας και τρία μπλοκ.

Ο Ολυμπιακός μπήκε φουριόζος στο ματς και με μπλοκ του Όκολιτς προηγήθηκε με 9-6 στο πρώτο σετ. Η Κηφισιά απάντησε με τον ίδιο τρόπο και ισοφάρισε με τον Τσάμπερλεν. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν με 15-12 μετά από δύο σερί χαμένες επιθέσεις από Ζουπάνη και Σπυριούνη με τον Νίκο Ζαλμά να καλεί τάιμ άουτ.

Η διαφορά έφτασε στους πέντε πόντους για τον Ολυμπιακό (19-14) μετά από λάθος του Κωτσάκη. Τα λάθη όμως των παικτών του Δημήτρη Καζάζη (από Ριζόπουλος και Μιχαήλοβιτς) έδωσαν την ευκαιρία στην ομάδα της Κηφισιάς να μειώσει σε 19-17 και να μπει εκ νέου στη διεκδίκηση του σετ. Το μπλοκ του Όκολιτς έδωσε τέλος στο αρνητικό σερί ενώ με μπλοκ του Εφραιμίδη η ομάδα του Πειραιά έφτασε στο σετ μπολ (24-20) με τον Έγκλεσκαλνς να διαμορφώνει το 25-21.

Με άσο του Κωτσάκη η Κηφισιά πήρε προβάδισμα τριών πόντων στο ξεκίνημα. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 8-7 με μπλοκ του Μιγιαήλοβιτς αλλά οι Κηφισιώτες με δύο σερί μπλοκ του Μπάση προσπέρασαν και πάλι για το 12-13. Οι Κηφισιώτες έφτασαν στο 15-17 με τον Σπυριούνη αλλά σε εκείνο το σημείο ένα σερί του Ολυμπιακού έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του Δημήτρη Καζάζη να προσπεράσει με 20-17 μετά από λάθος επίθεση του Ζουπάνη.

Η ομάδα των βορείων προαστίων επιχείρησε να μπει και πάλι στο σετ όταν και μείωσε σε 22-19 με Κωτσάκη και Παπαδόπουλο. Νέο σερί του Ολυμπιακού σε εκείνο το σημείο έδωσε στην ομάδα του Πειραιά το δεύτερο σετ με 25-19 μετά από επίθεση του Μιγιαήλοβιτς.

Ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος στο τρίτο σετ και με άσο του Βουλκίδη έφτασε στο 6-2. Η Κηφισιά κατάφερε να ισοφαρίσει σε 10-10 με τον Τσάμπερλεν αλλά οι Πειραιώτες έχτισαν και πάλι σερί κάνοντας το 16-11 με άσο του Βουλκίδη. Η ομάδα του Πειραιά διατήρησε το προβάδισμά της μέχρι τέλους και πήρε τη νίκη.

Τα σετ 3-0 (25-21, 25-19, 25-18)