Ο ΠΑΟΚ πέρασε με 3-0 από την έδρα του Φίλιππου στην Βέροια στο ματς που έκλεισε την τρίτη αγωνιστική της Volley League.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα έφτασε τους έξι βαθμούς σε δύο ματς. Θυμίζουμε ότι έχει αναβληθεί η αναμέτρηση με τον ΟΦΗ για τη δεύτερη αγωνιστική πριν τη διακοπή του πρωταθλήματος λόγω κορωνοϊού.

Ο Φίλιππος από την άλλη δεν έχει ακόμη βαθμό στο πρωτάθλημα.

Το ματς ήταν ντέρμπι στο ξεκίνημα του πρώτου σετ. Ο Φίλιππος προηγήθηκε με 10-8 αλλά ο ΠΑΟΚ απάντησε με τον Ντεν Ντρις να δίνει σημαντικές λύσεις για το 13-19 με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν προβάδισμα για την κατάκτηση του πρώτου σετ. Η διαφορά που είχαν πάρει οι φιλοξενούμενοι τους επέτρεψε να κατακτήσουν το πρώτο σετ με 19-25.

Ο Φίλιππος προηγήθηκε και στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ. Η ομάδα της Βέροιας έφτασε στο 11-7 και το 14-10 βάζοντας δύσκολα στον ΠΑΟΚ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μείωσε με μπλοκ του Άγκανιτς ενώ προσπέρασε με 15-16 με τον Σωκράτη Τζιουμάκα να καλεί τάιμ άουτ. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 18-21 με τον Φίλιππο να μπαίνει και πάλι στη διεκδίκηση του σετ (21-22) προτού αναλάβει ο Ντεν Ντρις. Ο Βέλγος με δικούς του σερί πόντους έδωσε το σετ (23-25) στον ΠΑΟΚ που προηγήθηκε με 2-0 σετ στην έδρα του Φίλιππου.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε αποφασισμένος να τελειώνει την υπόθεση νίκη στο τρίτο σετ. Η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα έφτασε στο 7-11 με μπλοκ και στη συνέχεια άσο του Τακουρίδη. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε με άνεση στο 11-16 με τον Σωτηρίου και 19-24. Ο Φίλιππος δεν κατέθεσε τα όπλα και ισοφάρισε σε 24-24 με τον ΠΑΟΚ να παίρνει τελικά το σετ με 25-27 και τη νίκη με 3-0 σετ.

Τα σετ 0-3 (19-25, 23-25, 25-27)