Ο Ολυμπιακός έφτασε άνετα στην επικράτηση επί του Φοίνικα Σύρου (3-0) και εξακολουθεί να οδηγεί την κούρσα στη Volley League.

Η ομάδα του Πειραιά εκμεταλλεύθηκε την κούραση των παικτών του Φοίνικα από τα σερί παιχνίδια κόντρα στον Παναθηναϊκό για πρωτάθλημα και κύπελλο και έφτασαν στη νίκη. Οι «ερυθρόλευκοι» βρίσκονται στην πρώτη θέση με 32 βαθμούς και πλέον στρέφουν την προσοχή τους στον πρώτο τελικό του Λιγκ Καπ με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό.

Ο Φοίνικας από την άλλη έμεινε στους 23 βαθμούς και πλέον απειλείται από την Κηφισιά που είναι στην 5η θέση με 22 βαθμούς. Μεγάλο ματς για τον Ολυμπιακό έκανε η τετράδα Φίνγκερ, Πετρέας, Χουσάι και Γκέργκι ενώ σπουδαία δουλειά έκανε ο Βουλκίδης από την γραμμή του σερβίς.

Για τον Φοίνικα 11 πόντους σημείωσε ο Γκονσάλεζ κα 10 ο Στοΐλοβιτς.

Οι Συριανοί παρά το αρχικό ισχυρό προβάδισμα του Ολυμπιακού στο πρώτο σετ κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση με τον Γκονσάλεζ. Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με δύο πόντους (12-10) μετά από λάθος του Χριστόφα. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν και πάλι με άσο του Χριστόφα δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο σετ.

Ο Φοίνικας Σύρου είχε τις δικές του απαντήσεις παίζοντας με Στερν και Γκονσάλεζ. Ο Ολυμπιακός προσπέρασε και πάλι με δύο πόντους για το 19-17 με μπλοκ του Γκέργκι. Με το καλό σερβίς του Βουλκίδη ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα τριών πόντων ένω ένα εξαιρετικό μπλοκ του Πετρέα έδωσε τέσσερα σετ μπολ στους Πειραιώτες για το 24-20. Με πρώτο χρόνο του αρχηγού των Πειραιωτών το σετ τελείωσε υπέρ του Ολυμπιακού.

Με λάθος του Χριστόφα και μπλοκ από Φίνγκερ, Πετρέα ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 6-2 στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ. Οι Πειραιώτες συνέχισαν να είναι εντυπωσιακοί σε όλους τους τομείς και έφτασαν στο 13-6 με άσο του Πετρέα. Τα καλά σερβίς του Βουλκίδη έδωσαν την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να κάνει το 20-10 και να κατακτήσει με χαρακτηριστική άνεση το δεύτερο σετ.

Με λάθος επίθεση του Στερν ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 8-6 στο τρίτο σετ. Οι Συριανοί δεν κατέθεσαν τα όπλα και έφτασαν στο 10-11 με επίθεση του Στοΐλοβιτς. Ο Ολυμπιακός προσπέρασε και πάλι με 16-15 με άσο του Τερβαπόρτι με τον Ράτκο Παβλίσεβιτς να καλεί τάιμ άουτ.

Ούτε όμως και πάλι τα παράτησε η ομάδα της Σύρου που έκανε νέα ανατροπή με μπλοκ του Στοΐλοβιτς για το 16-17. Με λάθος του Χριστόφα οι γηπεδούχοι προσπέρασαν και πάλι στην τελική ευθεία του σετ. Με δύο σερί πόντους του Φίνγκερ ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 20-18 σε κρίσιμο σημείο το σετ. Οι Συριανοί όμως και πάλι δεν τα παράτησαν και με δύο σερί πόντους του Γκονσάλεζ ισοφάρισαν σε 20-20.

Χουσάι και Γκέργκι έφεραν και πάλι τον Ολυμπιακό σε θέση οδηγού σετ. Ένας άσος του Φίνγκερ έκανε το 23-20 για την ομάδα του Πειραιά με τον Φοίνικα να φτάνει και πάλι σε απόσταση βολή με μπλοκ του Κανέλλου. Με άσο του Μήλη οι Συριανοί ισοφάρισαν αλλά με χαμένο σερβίς του ίδιου παίκτη ο Ολυμπιακός έφτασε στο ματς μπολ και τελικά πήρε το σετ με 25-23 και τη νίκη με 3-0 σετ με μπλοκ του.

Τα σετ 3-0 (25-21, 25-12, 25-23)