Οι Εθνικές ομάδες μπιτς βόλεϊ κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο στο Continental Cup της Σμύρνης.

Όπως και στον τελικό του υποομίλου, έτσι και στον τελικό του τουρνουά αντίπαλος μας ήταν η Πολωνία, αλλά η σειρά είχε μόνο έναν αγώνα καθώς η Νο1 ομάδα της Πολωνίας Βόιτατσικ, Κότσιολεκ αποχώρησαν λόγω τραυματισμού και οι Μαναβή, Κλέπκου πήραν τη νίκη άνευ αγώνος.

Η δεύτερη νίκη ήρθε στο τάι μπρέικ με τις Βίκυ Αρβανίτη, Πένυ Καραγκούνη να επικρατούν με 2-1 (20-22, 21-12, 15-11) των Τσέινοβαλ, Λόντετζ και να οδηγούν στην Ελλάδα στην 1η θέση.

Στο πρώτο σετ έγινε μάχη με την Πολωνία να κάνει την ανατροπή καθώς ενώ βρέθηκε να χάνει με 11-8, προηγήθηκε 15-17 και ξέφυγε με 16-20. Εκεί όμως η Πένυ με επίθεση και άσο έφερε το σκορ στο 18-20 ενώ μετά το τάιμ άουτ είχαμε λάθος από τις Πολωνές (19-20) και μετά από ένα τρομερό ράλι η Καραγκούνη ισοφάρισε σε 20-20. Αμέσως μετά όμως η ίδια έχασε το σερβίς (20-21) και με μπλοκ στην Αρβανίτη τελείωσε το πρώτο σετ.

Αυτή η εξέλιξη λειτούργησε θετικά για το ελληνικό δίδυμο που από τους πρώτους πόντους στο 2ο σετ πήρε μια μεγάλη διαφορά (4-2, 8-4, 15-8) κι έφτασε άνετα στο 21-12.

Στο ται μπρέικ η Πολωνία ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε 1-4, αλλά το κλειδί ήταν η άμεση αντίδραση από Βίκυ και Πένυ. Με κόντρα της Βίκυς, άσο και κόντρα της Πένυς το σκορ έγινε 5-4, ενώ στο 6-6 με δύο επιθέσεις και τη βοήθεια του φιλέ προηγηθήκαμε με 8-6. Με άσο της Τσέινοβαλ το σκορ έγινε 8-8, όμως αυτή ήταν η τελευταία ισοπαλία… Το σκορ έγινε 10-8 με νέο άουτ και 12-9 με φιλέ για να τελειώσει το ματς με επίθεση της Καραγκούνη.

Η τελική φάση του Continental Cup, όπου η νικήτρια ομάδα παίρνει το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο θα διεξαχθεί 23-26 Ιουνίου στη Χάγη της Ολλανδίας.