Ο Ολυμπιακός επικράτησε εύκολα επί του ΟΦΗ με 3-1 σετ, στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της τέταρτης αγωνιστικής της Volley League.

Η ομάδα της Κρήτης πήρε το πρώτο σετ αιφνιδιάζοντας τον Ολυμπιακό. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοσή του από την γραμμή του σερβίς, κυριάρχησε στο μπλοκ και πήρε το «καθαρό» τρίποντο.

Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη επέστρεψε στις επιτυχίες μετά την ήττα με 3-2 σετ από τον Φοίνικα στην Σύρο την προηγούμενη αγωνιστική φτάνοντας τους 10 βαθμούς. Από την άλλη η ομάδα του Άκη Φλαούνα δεν έχει ακόμη βαθμό στο πρωτάθλημα.

Ο ΟΦΗ μπήκε εξαιρετικά στο πρώτο σετ και μετά από χαμένο σερβίς του Φρομ προηγήθηκε με 7-4. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σχετικά γρήγορα και προσπέρασε (9-10) με μπλοκ του Μιγιαήλοβιτς. Η ομάδα της Κρήτης βρήκε την ευκαιρία να χτίσει σερί και με άσο του Μαρκς έφτασε στο 18-14 με τον Δημήτρη Καζάζη να καλεί τάιμ άουτ.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι εντυπωσιακοί και με άσο του Γαλιώτου έφτασαν στο 22-17 με τον Έγκλεσκαλνς να μειώνει για την ομάδα του Πειραιά.Το χαμένο σερβίς του Ρουμελιωτάκη (24-19) έδωσε ελπίδα στον Ολυμπιακό αλλά ένα χαμένο σερβίς του Έγκλεσκαλνς στη συνέχεια έδωσαν το πρώτο σετ στον ΟΦΗ που ήταν εντυπωσιακός στο ξεκίνημα έχοντας πάνω από 50% αποτελεσματικότητα στην επίθεση.

Ο Ολυμπιακός αντέδρασε στο δεύτερο σετ. Με μπλοκ του Όκολιτς και άσο του Έγκλεσκαλνς οι Πειραιώτες έφτασαν με άνεση στο 3-9 διατηρώντας ισχυρό προβάδισμα για αρκετούς πόντους. Οι φιλοξενούμενοι με Έγκλεσκαλνς, Μιγιαήλοβιτς και Φρομ έφτασαν στο +10 για το 8-18 και δε δυσκολεύτηκαν να κατακτήσουν το δεύτερο σετ και να ισοφαρίσουν το ματς σε 1-1.

Μεγάλο ντέρμπι έγινε στο ξεκίνημα του τρίτου σετ. Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με δύο πόντους (5-7) με επίθεση του Έγκλεσκαλνς με τον ΟΦΗ να ισοφαρίζει αμέσως και να προσπερνά με 13-11 με επίθεση του Ντράγκο και λαθος του Έγκλεσκαλνς.

Το τάιμ άουτ που πήρε ο Δημήτρης Καζάζης αφύπνισε τους παίκτες του Ολυμπιακού που ισοφάρισαν σε και προσπέρασαν με 14-18 με άσο του Όκολιτς και επίθεση του Φρομ. Με άσο του Μιγιαήλοβιτς ο Ολυμπιακός έφτασε στο 16-21 και το 17-23 μετά από μπλοκ του Έγκλεσκαλνς. Οι Πειραιώτες πήραν το σετ με μπλοκ του Όκολιτς για το 18-25 και έκανε την ανατροπή στο σκορ.

Ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος στο τέταρτο σετ. Με όπλο το καλό σερβίς η ομάδα του Πειραιά έφτασε στο 1-6 και τα πράγματα απλοποιήθηκαν. Με άσο του Μιγιαήλοβιτς ο Ολυμπιακός έφτασε στο double score (8-16) και στο 11-20 κατακτώντας με σχετική άνεση το τέταρτο σετ και τη νίκη με 3-1 σετ.

Τα σετ 1-3 (25-19, 14-25, 18-25, 15-25)