Συνέχεια στο νικηφόρο σερί του στο πρωτάθλημα έδωσε ο Παναθηναϊκός που επιβλήθηκε με 3-0 σετ της Λαμίας για τη δέκατη αγωνιστική του πρώτου ομίλου.

Με το τρίποντο αυτό η ομάδα του Απόστολου Οικονόμου έφτασε τους 19 βαθμούς και πάτησε στην κορυφή περιμένοντας γκέλες των αντιπάλων του. Την επόμενη αγωνιστική το τριφύλλι ταξιδεύει στη Σαντορίνη για το ντέρμπι με τον ΑΟ Θήρας.

Η ομάδα των Κυκλάδων δεν έχει ακόμη ήττα στο πρωτάθλημα δείχνοντας εξαιρετικά δυνατή. Μάλιστα στον πρώτο γύρο είχε επικρατήσει με 3-1 σετ στο κλειστό του Αμαρουσίου, προτού διακοπεί το πρωτάθλημα λόγω της έξαρσης του κορωνοϊού.

Η Λαμία έδειξε καλή εικόνα στο πρώτο και το τρίτο σετ αλλά δεν μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι από το ματς. Η ομάδα του Ηλία Αγγέλη παραμένει χωρίς βαθμό.

Η ομάδα του Απόστολου Οικονόμου φάνηκε ότι θα έχει εύκολο έργο απέναντι στην ουραγό του πρώτου ομίλου. Οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να φανούν ανταγωνιστικές όταν και μετά το 15-11 προηγήθηκαν με 15-16 με καλό σερβίς.

Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός ανέβασα την απόδοσή του και με τα καλά σερβίς της Χαντάβα πήρε διαφορά τεσσάρων πόντων για το 22-18. Το τριφύλλι συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και κατέκτησε το πρώτο σετ με μπλοκ της Κωνσταντέλλου.

Από εκεί που τελείωσε το πρώτο, ξεκίνησε το δεύτερο σετ για τον Παναθηναϊκό που έφτασε στο 5-0 με την Χαντάβα. Οι γηπεδούχες ήταν καταιγιστικές φτάνοντας στο 20-8 και την κατάκτηση του δεύτερου σετ με χαρακτηριστική άνεση.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος να καθαρίσει στο τρίτο σετ. Το τριφύλλι προηγήθηκε με 15-11 και και 20-14 με τη Λαμία να μειώνει στον πόντο με τον Αντωνακάκη. Στην τελική ευθεία οι παίκτριες του Απόστολου Οικονόμου έδειξαν την απαιτούμενη σοβαρότητα και πήραν τη νίκη.

Τα σετ 3-0 (25-19, 25-11, 25-22)