Η Εθνική βόλεϊ ανδρών δεν τα κατάφερε απέναντι στην Πορτογαλία (3-1) και αποχαιρέτησε το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα με απολογισμό πέντε ήττες σε ισάριθμα ματς.

Οι καλές εμφανίσεις κόντρα στην Πολωνία και τη Σερβία είχαν δημιουργήσει προσδοκίες ότι η Εθνική τελικά θα κατάφερνε να πάρει την «καθαρή» νίκη (3-0 ή 3-1) που χρειαζόταν κόντρα στους Ίβηρες για να προκριθεί στη φάση των «16» του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Η Ελλάδα πλήρωσε σε ένα ακόμη ματς τα κενά διαστήματα στην υποδοχή αλλά και την κακή απόδοση στο μπλοκ.

Είναι ενδεικτικό ότι η «γαλανόλευκη» είχε μόλις δύο μπλοκ έναντι 12 των Πορτογάλων. Οι Ίβηρες προκρίθηκαν ως τέταρτοι στον πρώτο όμιλος και θα αντιμετωπίσουν την Ολλανδία στις 12 Σεπτεμβρίου στο Γκντανσκ.

Η Ελλάδα από την άλλη τερμάτισε στην έκτη και τελευταία θέση του πρώτου ομίλου. Η «γαλανόλευκη» δεν πήρε νίκη και είχε απολογισμό δύο βαθμούς και 6-15 σετ.

Η Ελλάδα ξεκίνησε το ματς με την ίδια σύνθεση που είχε και στον αγώνα κόντρα στη Σερβία. Ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος επέλεξε τον Κασαμπαλή στην πάσα, τους Πετρέα – Παπαλεξίου στο κέντρο, τους Ράπτη – Πρωτοψάλτη στα άκρα, τον Ζουπάνη στη διαγώνιο και λίμπερο τον Κοκκινάκη.

Η «γαλανόλευκη» προηγήθηκε με 7-5 με άσο του Ράπτη όμως οι Ίβηρες ισοφάρισαν λίγο αργότερα (9-9) με το Γκασπάρ. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο για αρκετή ώρα με τους Πορτογάλους να φτάνουν στο +2 (13-15) με παράβαση στο φιλέ του Κασαμπαλή.

Η Ελλάδα ισοφάρισε ξανά με τον Πρωτοψάλτη αλλά οι Ίβηρες με σερί πόντους του Φερέιρα έφεραν και πάλι τη διαφορά στους δύο πόντους για το 15-17. Η Ελλάδα ισοφάρισε ξανά σε 18-18 με λάθος επίθεση του Φελίπε και προηγήθηκε με 21-19 με επίθεση του Ράπτη. Σε εκείνο το σημείο όμως τα μπλοκ των Πορτογάλων σε συνδυασμό με καλά σερβίς του έδωσαν την ευκαιρία στους Ίβηρες να ισοφαρίσουν σε 21-21 και να κατακτήσουν τελικά το σετ με 22-25 με μπλοκ πάνω στον Ράπτη.

Οι Πορτογάλοι μπήκαν φουριόζοι στο δεύτερο σετ. Οι Ίβηρες προηγήθηκαν με 2-6 με τον Γκάσπαρ και είχαν εξαιρετική απόδοση στο κέντρο παίρνοντας πόντους με πρώτους αλλά και στο σερβίς.

Η Ελλάδα είχε θέματα στην υποδοχή ενώ δεν ήταν καθόλου απειλητική από την γραμμή του σερβίς. Η εικόνα του σετ άλλαξε με τις αλλαγές του Δημήτρη Ανδρεόπουλου που έβαλε τον Στιβαχτή στην πάσα και τον Ανδρεόπουλου στα άκρα αντί του Ράπτη. Η «γαλανόλευκη» ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της από την γραμμή του σερβίς, βρήκε πόντους από τον Πρωτοψάλτη και έφτασε στο διπλό σετ μπολ (24-22) με άσο του Πετρέα. Οι Πορτογάλοι ισοφάρισαν ξανά (24-24) αλλά δικά τους λάθη σε σερβίς και επίθεση έδωσε το σετ στην ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου που ισοφάρισε σε 1-1 και διατήρησε τις ελπίδες της για πρόκριση στη φάση των «16» του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Η Ελλάδα προηγήθηκε με 8-6 στο τρίτο σετ μετά από χαμένη επίθεση του Φερέιρα. Οι Πορτογάλοι ισοφάρισαν και πάλι αμέσως (8-8) με μπλοκ πάνω στον Πρωτοψάλτη ενώ προσπέρασαν μετά από λάθος του Ζουπάνη. Η «γαλανόλευκη» έφτασε στο 13-11 με δύο σερί πόντους του Ανδρεόπουλου.

Σε εκείνο το σημείο οι Πορτογάλοι βρήκαν και πάλι ρυθμό από την γραμμή του σερβίς. Με Ρέις Λόπες και Τσβετικάνιν οι Ίβηρες έχτισαν σερί και προηγήθηκαν με 15-18 με μπλοκ του Φερέιρα στον Ζουπάνη. Με άσο του Αλεξάντερ Φερέιρα οι Πορτογάλοι προηγήθηκαν με 18-22 και «καθάρισαν» το σετ και την υπόθεση πρόκριση με πάιπ του Φελίπε Μάρτινς.

Οι Πορτογάλοι πήραν γρήγορα προβάδισμα δύο πόντων με δύο σερί άσους του Ταβάρες στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ. Η Ελλάδα ισοφάρισε (8-8) μετά από λάθος επίθεση του Γκασπάρ και έχτισε σερί με τα καλά σερβίς του Στιβαχτή. Η «γαλανόλευκη» προηγήθηκε με 13-9 με σερί μπλοκ από Πρωτοψάλτη και Ζουπάνη.

Με το σκορ στο 19-15 ο Ταβάρες χτύπησε και πάλι από την γραμμή του σερβίς. Οι Ίβηρες που είχαν και την ψυχολογία υπέρ τους έφτασαν στο 19-23 και κατέκτησαν τελικά το σετ παίρνοντας τη νίκη.

Τα σετ 1-3 (22-25, 26-24, 20-25, 22-25)