Ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση μετά την ήττα απ΄τον Παναθηναϊκό και επιβλήθηκε με 3-0 σετ της Κηφισιάς για την πέμπτη αγωνιστική της δεύτερης φάσης της Volley League.

Η ομάδα του Πειραιά με τη νίκη αυτή έφτασε τους 20 βαθμούς, δύο λιγότερους από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό, που αγωνίζεται το Σάββατο κόντρα στον Φοίνικα στη Σύρου. Η Κηφισιά έμεινε στους δύο βαθμούς και την πέμπτη θέση.

Οι Πειραιώτες στρέφουν πλέον την προσοχή τους στο final-4 του Κυπέλλου. Η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι αντιμετωπίζει τον ΠΑΟΚ στα ημιτελικά στις 31 Μαρτίου.

Για τον Ολυμπιακό απουσίασε ο Παγιένκ, που τραυματίστηκε στον αχίλλειο στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό. Ο Μαρκς, βασικός διαγώνιος της ομάδας των βορείων προαστίων, δεν αγωνίστηκε καθώς είχε ενοχλήσεις στο γόνατο. Κάπως έτσι ο Μίχαλι, που αγωνίζεται ως κεντρικός πήρε θέση στη διαγώνιο.

Μετά από λάθος επίθεση του Κωτσάκη η ομάδα των Πειραιωτών προηγήθηκε με 4-1 στο πρώτο σετ. Με δύο σερί πόντους του Κωτσάκη η ομάδα του Γιάννη Ορφανού μείωσε σε 6-5 αλλά οι γηπεδούχοι ξέφυγαν και πάλι με τρεις πόντους (8-5) με μπλοκ του Ανδρεάδη.

Ο Ολυμπιακός πίεσε από τη γραμμή του σερβίς και έφτασε στο 12-6 μετά από λάθος επίθεση του Κωτσάκη. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν λάθη, έβρισκαν μπροστά τους ένα εξαιρετικό μπλοκ από την ομάδα του Τζουλιάνι, με τους Πειραιώτες να φτάνουν στο 17-7 με μπλοκ του Πέριτς. Η διαφορά έμεινε σε υψηλά επίπεδα με τον Ολυμπιακό να κλείνει το πρώτο σετ (25-11) με δύο σερί άσους του Ζουπάνη.

Με λάθος επίθεση του Μίχαλι ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 5-1 στο δεύτερο σετ. Η Κηφισιά μάζεψε τη διαφορά (8-6) με τον Σπηλιώτη αλλά οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν ξανά (14-8) με τον Πέριτς και τον Ζουπάνη. Με άσο του Τέπαν και επίθεση του ίδιου παίκτη η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι προηγήθηκε με 17-9.

Η Κηφισιά δε μπορούσε σε εκείνο το σημείο να αντιδράσει με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο 23-14 με επίθεση του Τέπαν. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 24-18 με μπλοκ του Λινάρδου με την ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι να τελειώνει και το δεύτερο σετ με τον Δαλακούρα.

Η Κηφισιά μπήκε καλύτερα στο τρίτο σετ και προηγήθηκε με 4-8 με τον Σπηλιώτη. Οι γηπεδούχοι μείωσαν αλλά η ομάδα του Γιάννη Ορφανού διατηρούσε το προβάδισμα. Οι Πειραιώτες ισοφάρισαν σε 14-14 με άσο του Πέριτς και έφτασαν στο 16-14 πάλι με άσο του Σέρβου ακραίου.

Η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι διατηρούσε το προβάδισμα με την Κηφισιά να μειώνει στον πόντο. Ο Ολυμπιακός έφτασε στο 22-20 με τον Πέριτς και έκλεισε το ματς με τον Μιγιαήλοβιτς

Τα σετ: 3-0 (25-11, 25-18, 25-23)