Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 3-0 σετ του Φίλιππου Βέροιας και πήρε την πρωτιά του ομίλου, αλλά και οι ηττημένοι προκρίθηκαν ως η καλύτερη δεύτερη ομάδα.

ΠΑΟΚ και Φίλιππος Βέροιας πήραν τα δύο εισιτήρια για την τελική φάση του League Cup «Νίκος Σαμαράς», ο μεν Δικέφαλος, ως πρώτος στον όμιλο του και αήττητος και η ομάδα της Βέροιας, ως η καλύτερη δεύτερη ομάδα.

Το παιχνίδι με το οποίο έκλεισε η πρώτη φάση στον Α΄ όμιλο, ήταν αρκετά αμφίρροπο, με τον ΠΑΟΚ να έχει στο μεγαλύτερο διάστημα τον έλεγχο και το προβάδισμα και τον Φίλιππο να παρουσιάζεται μαχητικός.

Το πρώτο σετ ήταν αρκετά ισορροπημένο με τον ΠΑΟΚ αρχικά να μπαίνει πιο δυνατά στον αγώνα και να παίρνει ελαφρύ προβάδισμα (6-10). Ο Φίλιππος όμως κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι και να ισοφαρίσει (14-14) χτίζοντας μια μικρή διαφορά (17-15), με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν (17-17) και το παιχνίδι να πηγαίνει πόντο-πόντο. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν μπροστά στο σκορ και η ομάδα της Βέροιας ισοφάρισε σε 24-24, αλλά ο Δικέφαλος με δύο πόντους τέλειωσε το σετ (24-26).

Στο δεύτερο σετ ήταν ο Φίλιππος που έκανε δυναμικό ξεκίνημα, παίρνοντας διαφορά, με 9-6 και 12-9. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 12-12, αλλά με στοπ του Γάτση και καλό μπλοκ η ομάδα της Βέροιας πέρασε και πάλι μπροστά, κρατώντας τη διαφορά στο +2 υπέρ του (16-14). Ο ΠΑΟΚ με δύο μπλοκ άουτ ισοφάρισε και πήρε προβάδισμα (17-18) και από εκεί και πέρα ήταν αυτός που πήρε τον έλεγχο στον αγώνα, βγάζοντας καλές άμυνες (20-22) και 21-23 με τον Βαν ντε Ντρις, με τον Δικέφαλο να κάνει το 2-0 στα σετ (22-25).

Στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ είχε το προβάδισμα από την αρχή, 5-9 και 7-12, φτάνοντας τη διαφορά στο +5. Ο Φίλιππος με ένα μίνι σερί μείωσε σε 14-16, αλλά οι «ασπρόμαυροι» άνοιξαν εκ νέου τη διαφορά και πήραν άνετα το τρίτο σετ, με 21-25.

Πρώτο βήμα για το ΠΑΟΚ, επετεύχθη, καθώς εξασφάλισε την πρόκριση στα ημιτελικά, δείχνοντας καλά στοιχεία στα πρώτα επίσημα παιχνίδια για τη σεζόν, ενόψει και της πρεμιέρας του πρωταθλήματος. Για τον Φίλιππο, που ήταν αξιόμαχος είναι μια ιστορική στιγμή η πρόκριση στα ημιτελικά του League Cup, σε μια χρονιά που είναι και η παρθενική του, στη Volley League.

Φίλιππος Βέροιας – ΠΑΟΚ: 0-3

Αναλυτικά τα σετ: 24-26, 22-25, 21-25