Η Κηφισιά έχτισε πάνω στη μεγάλη νίκη επί του ΠΑΟΚ και κατάφερε να φύγει με νίκη και από την Σύρο, επικρατώντας του Φοίνικα με 3-2 σετ.

Η ομάδα των βορείων προαστίων πέρασε από μία έδρα που είχε λυγίσει Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Νίκου Ζαλμά με το δίποντο αυτό έφτασε τους 13 βαθμούς έχοντας δώσει 11 αγώνες.

Ο Φοίνικας από την άλλη έφτασε τους 20 έχοντας 9 ματς. Η ομάδα της Σύρου ταλαιπωρήθηκε το προηγούμενο χρονικό διάστημα από κορωνοϊό με πολλά μέλη της να νοσούν.

Οι Συριανοί φάνηκαν σε πολλά σημεία του αγώνα μην έχουν ενέργεια. Ενδεικτικό είναι ότι η Κηφισιά πήρε μεγάλη διαφορά στο τάι μπρέικ με τους γηπεδούχους να φαίνονται να έχουν αδειάσει από ενέργεια.

Στο ματς αυτό επανήλθε σε αγωνιστικούς ρυθμούς ο Θανάσης Πρωτοψάλτης. Ο Έλληνας ακραίος απουσίασε από τα δύο ντέρμπι με Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό στο Ρέντη λόγω τραυματισμού.

Για την Κηφισιά μεγάλο ματς έκανε ο Κασαμπαλής που μοίρασε πολύ καλά το παιχνίδι. Ο Έλληνας πασαδόρος είχε τρεις άσους βοηθώντας την ομάδα του να χτίσει διαφορά στο κρίσιμο πέμπτο σετ.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα των βορείων προαστίων ήταν ο Ζουπάνης με 23 πόντους και ακολούθησαν Κωστάκης και Τσάμπερλεν με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Για τους Συριανούς 20 πόντους σημείωσε ο Ράιτς με επτά άσους! Ακολούθησαν ο Πρωτοψάλτης με 19 και ο Στερν με 18 πόντους.

Τα σετ 2-3 (25-12, 20-25, 25-22, 24-26, 8-15)