Ο Φοίνικας Σύρου επικράτησε εύκολα της Κηφισιάς και στο δεύτερο ματς με 3-0, παίρνοντας την πρόκριση για τα ημιτελικά του Λιγκ Καπ.

Η ομάδα του Φούλβιο Μπερτίνι μετά τη νίκη της με 3-2 σετ στο Ζηρίνειο στο πρώτο ματς των δύο ομάδων ήθελε νίκη με οποιοδήποτε σκορ για να φτάσει στην πρόκριση. Οι Συριανοί πιάνοντας σπουδαία απόδοση στο κομμάτι μπλοκ άμυνα και εκμεταλλευόμενοι τα λάθη της ομάδας των βορείων προαστίων έφτασαν στην άνετη σχετικά νίκη.

Πλέον η ομάδα του Φούλβιο Μπερτίνι θα αντιμετωπίσει την ομάδα που θα προκριθεί από το ζευγάρι του Παναθηναϊκού με τον ΟΦΗ. Οι πράσινοι είχαν επικρατήσει με 3-0 σετ στο πρώτο ματς και είναι με το ενάμιση πόδι στα ημιτελικά.

Η ομάδα των βορείων προαστίων προηγήθηκε με 7-9 στο πρώτο σετ με επίθεση του Μίχαλι με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν μετά από χαμένη επίθεση του Αμπράο. Από εκείνο το σημείο το σετ εξελίχθηκε σε μεγάλο ντέρμπι με τον Φοίνικα να προσπερνά με 17-15 και την Κηφισιά να ισοφαρίζει σε 20-20. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ξανά με δύο πόντους για το 22-20 και την κατάκτηση του σετ.

Με άσο του Στερν ο Φοίνικας έφτασε στο 5-1 στο δεύτερο σετ. Η Κηφισιά μείωσε 6-4 με άσο του Μίχαλι αλλά οι Συριανοί έφτασαν στο +4 ξανά (8-4) μετά από χαμένο πρώτο χρόνο του Λινάρδου. Με τα καλά σερβίς του Αμπράο η ομάδα του Γιάννη Ορφανού πλησίασε στον πόντο για το 9-8 αλλά το μπλοκ του Τζούριτς έδωσε και πάλι προβάδισμα τριών πόντων στους Συριανούς.

Με τον Κωτσάκη στη γραμμή του σερβίς η Κηφισιά μείωσε σε 14-13 με τους Συριανούς να προσπερνούν ξανά με 18-15 με τον Καπετανίδη στη γραμμή του σερβίς. Με μπλοκ του Στερν πάνω στον Μαρκς οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 21-17 και κατέκτησε το δεύτερο σετ με επίθεση του Μιχάλοβιτς.

Με μπλοκ του Στερν και λάθος του Μαρκς ο Φοίνικας έφτασε στο 12-8 στο τρίτο σετ. Το σερί της ομάδας του Φούλβιο Μπερτίνι και έφτασε στο 16-11 με τον Γιάννη Ορφανό να ανακατεύει την τράπουλα. Με άουτ επίθεση του Κωτσάκη ο Φοίνικας έφτασε στο 22-17 και την κατάκτηση του σετ και της νίκης.

Τα σετ 3-0 (25-22, 25-20, 25-19)