Ο Φοίνικας Σύρου υπέταξε για ακόμα μία φορά φέτος τον Παναθηναϊκό, επικράτησε με 3-0 σετ και έκανε θρίλερ την υπόθεση τίτλου, ενώ μπήκε και ο ίδιος στο κόλπο.

Ο Φοίνικας Σύρου είχε σε ένα ακόμη ματς εξαιρετικό μπλοκ, πολύ καλό σερβίς και σε συνδυασμό με τη μεγάλη εμφάνιση των Μιχάλοβιτς, Τζούριτς και Ιερεθουέλο πήρε ένα σπουδαίο τρίποντο. Οι Συριανοί μείωσαν την απόσταση από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό στους δύο βαθμούς με τη μάχη του τίτλου να ανάβει για τα καλά.

Ο Παναθηναϊκός μετά την μεγάλη νίκη επί του Ολυμπιακού τη Δευτέρα δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στις καλές εμφανίσεις και να κάνει τεράστιο βήμα για την κατάκτηση του φετινού τίτλου. Οι πράσινοι είναι στην πρώτη θέση με 22 βαθμούς.

Την επόμενη αγωνιστική (9 Απριλίου) ο Φοίνικας Σύρου υποδέχεται τον Ολυμπιακό. Ο Παναθηναϊκός κοντράρεται εκτός έδρας με τον Μίλωνα.

Για τον Φοίνικα Σύρου ξεκίνησαν οι Ιερεθουέλο στην πάσα, Μιχάλοβιτς στη διαγώνιο, Στερν – Φράγκος στα άκρα, Τζούριτς – Κόστα στο κέντρο και λίμπερο ο Καρασαββίδης. Ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος ξεκίνησε με τους Γιάκομπσεν στην πάσα, Ντεν Ντρις στη διαγώνιο, Πρωτοψάλτη – Ανδρεόπουλο στα άκρα, Ρανγκέλ – Στάλεκαρ στο κέντρο και λίμπερο τον Γκαρά.

Με άσο του Μιχάλοβιτς ο Φοίνικας προηγήθηκε με 3-1 στο πρώτο σετ. Οι Συριανοί έφτασαν στο 5-2 με πλασέ του Ιερεθουέλο πιέζοντας πολύ από την γραμμή του σερβίς. Με λάθος επίθεση του Πρωτοψάλτη ο Φοίνικας έφτασε στο 12-8 με το τριφύλλι να έχει θέματα στο κομμάτι της υποδοχής.

Με το μπλοκ του Φοίνικα να μπαίνει στην εξίσωση η ομάδα του Γιόσκο Μιλενκόσκι προηγήθηκε με 16-9 με «στοπ» του Ιερεθουέλο σε μία περιστροφή με τον Τζούριτς στο σερβίς. Με άσο του Κουβανού πασαδόρου οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 20-10 με τον Παναθηναϊκό να μειώνει σε 22-17 με μπλοκ του Στάλεκαρ αλλά οι Συριανοί εκμεταλλευόμενοι τη μεγάλη διαφορά πήραν το σετ.

Με τρία σερί μπλοκ του Στάλεκαρ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 0-4 στο δεύτερο σετ. Ο Φοίνικας κατάφερε να ισοφαρίσει σε 8-8 με άσο του Ιερεθουέλο και επίθεση του Μιχάλοβιτς. Οι Συριανοί προηγήθηκαν με 11-9 με μπλοκ του Κόστα και λάθος του Ράπτη. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 11-11 με άσο του Γιάκομπσεν με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ για αρκετούς πόντους. Το τριφύλλι έφτασε στο 15-17 με άσο του Ράπτη και μπλοκ του Ρανγκέλ με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν σε 18-18 με επίθεση του Μιχάλοβιτς.

Ο Φοίνικας προηγήθηκε με 21-19 με μπλοκ του Τζούριτς με το τριφύλλι να ισοφαρίζει σε 21-21 με μπλοκ του Στάλεκαρ και επίθεση του Ντεν Ντρις. Με επίθεση του Φράγκου οι γηπεδούχοι έφτασαν στο διπλό σετ μπολ (24-22) και έκλεισαν το σετ με μπλοκ άουτ του ίδιου παίκτη.

Με μπλοκ του Ιερεθουέλο ο Φοίνικας προηγήθηκε με 3-1 στο τρίτο σετ. Οι Συριανοί είχαν προβάδισμα δύο πόντων με το τριφύλλι να ισοφαρίζει σε 9-9 με μπλοκ του Ρανγκέλ στον Φράγκο. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 12-9 με πρώτο χρόνο του Τζούριτς με το τριφύλλιο να μειώνει στον πόντο για το 12-11 με λάθος των παικτών του Φοίνικα.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 15-12 μετά από χαμένη επίθεση του Ντεν Ντρις με το τριφύλλι να μειώνει στον πόντο αλλά με μπλοκ του Τζούριτς ο Φοίνικας προηγήθηκε με 20-17 με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στο 20-19 με άσο του Ανδρεόπουλου. Μετά από άστοχο πρώτο χρόνο του Ρανγκέλ οι Συριανοί προσπέρασαν με 22-19 και έκλεισαν το σετ παίρνοντας το τρίποντο.

Τα σετ 3-0 (25-19, 25-23, 25-20)