Ο ΠΑΟΚ πέρασε με καθαρό τρίποντο από τη Σύρο (3-1 τον Φοίνικα) και προσπέρασε τον Παναθηναϊκό στη μεταξύ τους μάχη για την τρίτη θέση έχοντας αγώνα περισσότερο.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης κυριάρχησε απόλυτα στον αγωνιστικό χώρο. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύθηκαν στο έπακρο τις απουσίες του Φοίνικα που αγωνίστηκε χωρίς τους βασικούς Στερν, Ράιτς και Μπράουν και έφτασαν σε μία άνετη νίκη.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε φουριόζος στο ματς και με δύο σερί μπλοκ του Άγκανιτς έφτασε στο 6-11 στο πρώτου σετ. Οι παίκτες του Φοίνικα υπέπεσαν σε αρκετά λάθη, την στιγμή μάλιστα ποι οι παίκτες της ομάδας της Θεσσαλονίκης ήταν εκείνοι που είχαν ισχυρό κίνητρο για το ματς. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 12-20 μετά από λάθος του Μήλη με τον ΠΑΟΚ να κατακτά το πρώτο σετ με χαρακτηριστική άνεση.

Με σερί λάθη των παικτών του ΠΑΟΚ και μπλοκ του Πρωτοψάλτη ο Φοίνικας προηγήθηκε με 10-8 με τους Θεσσαλονικείς να προσπερνούν με 10-11 με δύο σερί άσους του Ντεν Ντρις. Με μπλοκ του Μαρούλη ο Φοίνικας προηγήθηκε ξανά με δύο πόντους (15-13) ενώ έφτασε στο +4 (19-15) με άσο του Παπαγγελόπουλου. Η διαφορά παρέμεινε ψηλά με τον Φοίνικα να κατακτά το δεύτερο σετ με 25-20 μετά από επίθεση του Κουπόνο Φέι.

Με σερί πόντους από Εβάντρο και Ντεν Ντρις ο ΠΑΟΚ πήρε διαφορά (1-4) με το ξεκίνημα του δεύτερου σετ. Με μπλοκ του Κανέλλου ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 7-13 με την ομάδα της Σύρου να μειώνει για το 10-13 με μπλοκ του Παπαγγελόπουλου και 12-14 με επίθεση του Φέι.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 15-21 με σερί πόντους του Ντεν Ντρις και λάθος του Φέι. Με δύο σερί μπλοκ του Μαρούλη ο Φοίνικας μάζεψε τη διαφορά αλλά το λάθος του Κουπόνο έφερε τον ΠΑΟΚ ξανά στο +6 (17-23) και την κατάκτηση του τρίτου σετ.

Παρόμοια ήταν η εικόνα και του τέταρτου σετ. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει τα ηνία με το ξεκίνημα χτίζοντας σταδιακά διαφορά και φτάνοντας στην άνετη κατάκτησή του.