Ο Φοίνικας Σύρου ξεκίνησε ιδανικά στη Volley League, καθώς επικράτησε εύκολα του ΠΑΟΚ με 3-1 σετ στο πρώτο ντέρμπι της σεζόν.

Για τον Φοίνικα Σύρου εκπληκτική εμφάνιση έκανε ο πασαδόρος Ιερεθουέλο αλλά και ο Μιχάλοβιτς στη διαγώνιο. Πολλές λύσεις πρόσφεραν και ο Τζούριτς με τον Κόστα στο κέντρο. Για την ομάδα του Μπερτίνι δεν αγωνίστηκε ο Στερν.

Ο ΠΑΟΚ είχε νεκρά σημεία στην απόδοσή του. Για την ομάδα της Θεσσαλονίκης, που δεν αγωνίστηκε ο Πετρέας και ο Κουμεντάκης, κορυφαίος σε απόδοση παίκτης ήταν ο Ούντρις. Απειλητικός από την γραμμή του σερβίς ήταν και ο Κουκλίνσκι αλλά ο «δικέφαλος» πήρε ελάχιστα πράγματα από το κέντρο του με Μπράουν – Γάτση και στη συνέχεια Τακουρίδη.

Ο Φοίνικας Σύρου αγωνίζεται την επόμενη αγωνιστική κόντρα στον Μίλωνα εκτός έδρας. Ο ΠΑΟΚ από την άλλη έχει μία ακόμη δύσκολη εκτός έδρας αποστολή κόντρα στην Κηφισιά.

Ο Φοίνικας ξεκίνησε με τους Ιερεθουέλο στην πάσα, Μιχάλοβιτς στη διαγώνιο, Τζούριτς – Κόστα στο κέντρο, Φράγκο – Παπαδόπουλο στα άκρα και τον Καρασαββίδη λίμπερο. Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με τους Ουόλς στην πάσα, Ούντρις στη διαγώνιο, Σωτηρίου – Κουκλίνσκι στα άκρα, Μπράουν – Γάτση στο κέντρο και λίμπερο τον Κοκκινάκη. Με τον Τζούριτς στο σερβίς και μπλοκ του Κόστα πάνω στον Σωτηρίου οι Συριανοί πήραν προβάδισμα δύο πόντων (6-4) το οποίο εξανεμίστηκε γρήγορα μετά από χαμένη επίθεση του Μιχάλοβιτς.

Με πρώτο χρόνο του Τζούριτς και παράβαση στο φιλέ του Ούντρις η ομάδα της Σύρου προηγήθηκε με 14-9 στο πρώτο σετ μετά από άσο του Ιερεθουέλο. Δύο σερί πόντοι του Γιούντρις έδωσαν στον ΠΑΟΚ την ευκαιρία να μειώσει με τους Συριανούς να χτίζουν πάλι διαφορά (19-13) με άσο του Μιχάλοβιτς. Με τα καλά σερβίς του Κουκλίνσκι ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 22-21 με επίθεση του Ούντρις με τον Μιχάλοβιτς να δίνει τέλος στο σερί. Με πρώτο χρόνο του Τζούριτς ο Φοίνικας έφτασε στο σετ μπολ (24-22) με τον Μιχάλοβιτς να τελειώνει το σετ για την ομάδα του Φλάβιο Μπερτίνι.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με δύο πόντους (3-5) με ξεκίνημα του δεύτερου σετ με τα καλά σερβίς του Κουκλίνσκι. Με μπλοκ του Κόστα ο Φοίνικας ισοφάρισε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ για αρκετούς πόντους, με τα λάθη να είναι πολλά ιδιαίτερα από την γραμμή του σερβίς για τις δύο ομάδες.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε ξανά στο +2 (13-15) με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν σε 15-15 με Φράγκο και Μιχάλοβιτς και να προσπερνούν (17-15) με μπλοκ του Κόστα και του Φράγκου. Μία λάθος επίθεση του Τακουρίδη έδωσε την ευκαιρία στον Φοίνικα να φτάσει στο 18-15 με τον Γιάννη Καλμαζίδη να καλεί δεύτερο σερί τάιμ άουτ. Με επίθεση του Ιερεθουέλο και λάθος του Ούντρις οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 22-16 και τελείωσαν το σετ με 25-17 με άσο του Ιερεθουέλο.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε στο ξεκίνημα του τρίτου σετ (3-5) με άσο του Σωτηρίου. Με νέο άσο του Γουόλς η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε στο 5-8 με τον Φλάβιο Μπερτίνι να καλεί τάιμ άουτ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε στο +4 (7-11) μετά από παράβαση του Παπαδόπουλου στο φιλέ.

Με επίθεση του Κουκλίνσκι ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 10-15 με τον Φοίνικα να μειώνει σε 12-15 με μπλοκ του Τζούριτς. Οι φιλοξενούμενοι με πιεστικό σερβίς κατάφερε να διατηρήσουν τη διαφορά και μείωσαν σε 2-1 (20-25) μετά από λάθος του Ιερεθουέλο.

Στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ αποβλήθηκε ο Θάνος Τερζής με τον Γιάννη Καλμαζίδη να μην έχει επιλογή του δεύτερου πασαδόρου. Με άσο του Ιερεθουέλο και πρώτο χρόνο του Τζούριτς ο Φοίνικας πήρε διαφορά φτάνοντας στο 5-2. Ο Φοίνικας Σύρου με άσο του Τζούριτς έφτασε στο 8-3 με τον ΠΑΟΚ να απαντά με τον Κουκλίνσκι.

Με άσο του Κόστα οι Συριανοί έφτασαν στο 13-6 με τον Γιάννη Καλμαζίδη να καλεί τάιμ άουτ. Με πρώτο χρόνο του Τζούριτς η γηπεδούχος ομάδα έφτασε στο 14-6 με τον ΠΑΟΚ να μειώνει σε 14-8 με δύο σερί λάθη από Τζούριτς και Μιχάλοβιτς. Με άσο του Ιερεθουέλο ο Φοίνικας έφτασε στο double score (16-8) έχοντας τον πλήρη έλεγχο του σετ.

Ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να αντιδράσει με τον Φοίνικα να φτάνει στο 24-17 με τον Μιχάλοβιτς. Ο ΠΑΟΚ έμεινε στο σετ και το ματς μετά το χαμένο σερβίς του Φράγκου με τον Τζούριτς να τελειώνει το ματς με πρώτο χρόνο.

Τα σετ 3-1 (25-23, 25-17, 20-25, 25-18)