Ο ανεβασμένος Φοίνικας Σύρου επιβλήθηκε με 3-0 σετ του Μίλωνα για την τρίτη αγωνιστική της δεύτερης φάσης και σημείωσε τη δεύτερη σερί νίκη του στο μίνι πρωτάθλημα της Volley League.

Η ομάδα της Σύρου με το τρίποντο αυτό έφτασε τους 14 βαθμούς, όσους και ο Ολυμπιακός που αναμετράται τη Δευτέρα με τον ΠΑΟΚ στο ντέρμπι της αγωνιστικής. Ο Μίλωνας έμεινε στον έναν βαθμό.

Την επόμενη αγωνιστική ο Φοίνικας κοντράρεται εκτός έδρας με τον ΠΑΟΚ. Ο Μίλωνας φιλοξενείται από την Κηφισιά.

Λίγα 24ωρα μετά τη νίκη – πρόκριση επί του Παναθηναϊκού για το Κύπελλο, η ομάδα του Γιόσκο Μιλενκόσκι δε δυσκολεύθηκε να πάρει το τρίποντο.

Η ομάδα της Σύρου πήρε προβάδισμα από το ξεκίνημα του πρώτου σετ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 11-7 και 13-8 έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του σετ. Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα δε μπορούσε να ακολουθήσει και βρέθηκε πίσω με εννέα πόντους. Ο Φοίνικας Σύρου έκλεισε το σετ με μεγάλη ευκολία.

Παρόμοια εικόνα είχε και το δεύτερο σετ. Ο Φοίνικας προηγήθηκε με 14-10 και 17-11 και κάπου εκεί τα πράγματα απλοποιήθηκαν. Ο Μίλωνας μείωσε στους 3 πόντους (19-16, 20-17) αλλά οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 23-17 και κατέκτησαν και το δεύτερο σετ.

Η ομάδα του Γιόσκο Μιλενκόσκι κυριάρχησε απόλυτα στο τρίτο σετ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 4-0 και 8-3 με τον Μίλωνα να προσπαθεί να μειώσει. Η διαφορά έφτασε σε υψηλά επίπεδα και ο Φοίνικας έκλεισε με άνεση το ματς.

Τα σετ 3-0 (25-16, 25-20, 25-15)