Στo Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας ανδρών θα βρεθεί ο Ολυμπιακός, ο οποίος πήρε τη νίκη – πρόκριση κόντρα στον Φοίνικα Σύρου με σκορ 3-1, σε ένα προημιτελικό με πολλές ανατροπές.

Με ανατροπή στα σετ (έχανε 1-0) ο Ολυμπιακός επικράτησε του Φοίνικα Σύρου με 3-1 σετ και πήρε την πρόκριση στο Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας ανδρών.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να μπαίνουν δυναμικά στο τάραφλεξ, όμως δεν κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα ασφαλείας. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν να… μάχονται στα τέλη του σετ, με τον Φοίνικα Σύρου να πηγαίνει σε θέση set ball μετά τα λάθη των Παγένκ και Κουμεντάκη (24-22). Το σετ αποκτήθηκε από τους γηπεδούχους με σκορ 25-23.

Στη συνέχεια η ομάδα της Σύρου, έχοντας ρυθμό και ψυχολογία από την δύσκολη κατάκτηση του πρώτου σετ, προηγήθηκε και κατάφερε να φτάσει πέντε πόντους από την κατάκτηση του σετ στο +3 (20-17). Εκεί, οι παίκτες του Αλμπέρτο Τζουλιάνι με πολύ καλό σερβίς έφεραν το σετ στα ίσα (21-21), για να ισοφαρίσουν στα σετ μετά από λάθος του Ιερεθουέλο (23-25).

Το τρίτο σετ ήταν καρμπόν με το δεύτερο. Ο Φοίνικας, αν και κατάφερε να προηγηθεί με τέσσερις πόντους (19-15), είδε τους «ερυθρόλευκους» να κάνουν την ανατροπή και να διπλασιάζουν τα σετ τους με άσσο του Τράβιτσα. Το 2-1 στα σετ ήρθε με σκορ 23-25.

Στο τέταρτο σετ, οι νησιώτες εμφανίστηκαν με ελάχιστα ψυχικά απόθεμα μετά τα δύο χαμένα σετ και βρέθηκαν πίσω στο σκορ (9-11). Οι «ερυθρόλευκοι» διαχειρίστηκαν το υπέρ του προβάδισμα και έφτασε να προηγείται με 21-23. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν με το σετ να πηγαίνει στην παράταση (24-24), όπου ο Ολυμπιακός έκανε το απαραίτητο σερί για να κλείσει το σετ και να πάρει το εισιτήριο για το Final 4 με σκορ 3-1 σετ.

Τα σετ: 25-23, 23-25, 23,25, 24,26

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Αλεξάντερ Σένισιτς): Μιχάλοβιτς 16 (14/35 επ., 2 άσσοι), Παπαλεξίου 8 (6/16 επ., 2 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ), Κλίνκενμπεργκ 8 (4/21 επ., 4 μπλοκ, 42% υπ.-33% άριστες), Ιερεσουέλο 7 (5/8 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ), Φρομ 21 (17/34 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 59% υπ.-41% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 54% υπ.-46% άριστες), Γαλιώτος, Ρουμελιωτάκης, Τζούριτς 1 (1 μπλοκ), Παπαδόπουλος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 16 (12/17 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Στερν 20 (14/34 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 12 (12/29 επ., 67% υπ.-53% άριστες), Τράβιτσα 1 (1 άσσο), Παπαγγελόπουλος 5 (1/7 επ., 1 άσσο, 3 μπλοκ), Ιντάλγκο 20 (13/18 επ., 6 άσσοι, 1 μπλοκ, 39% υπ.-36% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 76% υπ.-62% άριστες), Κομητούδης, Χανδρινός, Ζουπάνι, Δαλακούρας, Λινάρδος 1 (1/5 επ.).