Ο ΠΑΟΚ μπορεί να έχασε το πρώτο σετ στη Σύρο όμως στη συνέχεια ανέβασε στροφές και πανηγύρισε «καθαρή» νίκη και τρίποντο κόντρα στον Φοίνικα (1-3) παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας στη Volleyleague ανδρών.

Για την 7η αγωνιστική της Volley League, o ΠΑΟΚ επικράτησε μέσα στη Σύρο με 1-3 κόντρα στο Φοίνικα, κάνοντας μεγάλη ανατροπή και πανηγυρίζοντας το τρίποντο.

Συναρπαστική ήταν η εξέλιξη του πρώτου σετ, στο οποίο και οι δύο ομάδες έδειξαν το πάθος τους για την κατάκτηση του. Ο Φοίνικας ήταν εκείνος που μπήκε καλύτερα, έχοντας στους πρώτους πόντους ένα μικρό προβάδισμα, 8-5. Με Ράπτη και Βαν Ντεν Ντρις ενεργούς, ο ΠΑΟΚ έκανε την ανατροπή με 0-4 σερί, 8-9.

Το σετ κινήθηκε στην ισορροπία μέχρι και το 14-14, όπου και ο Φοίνικας έκανε ένα 2-0 σερί, 16-14. Με Μιχάλοβιτς οι «Συριανοί» συνέχισαν να έχουν τον προβάδισμα στην τελική ευθεία, 21-18. Ο Δικέφαλος με άσσο του Βαν Ντεν Ντρις πλησίασε στον πόντο, 23-22, ο Φρομ δημιούργησε σετ μπολ, 24-22, ωστόσο με 0-2 σερί χάρη στον Ράπτη, το σετ οδηγήθηκε σε… παράταση, 24-24. Οι δύο ομάδες πήραν από ένα πόντο, 25-25, ενώ στη συνέχεια ο Φοίνικας με 2-0 σερί κατέκτησε το σετ με 27-25, 1-0.

«Καρμπόν» ήταν το ξεκίνημα του δεύτερου σετ με αυτό του πρώτου, με τον Φοίνικα έχοντας την ψυχολογία από το προηγούμενο σετ να παίρνει στους πρώτους πόντους το προβάδισμα, 8-5. Οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ, 11-11, με τον Δικέφαλο να κάνει ένα 0-2 σερί, παίρνοντας μικρό προβάδισμα, 11-13.

Ο Φοίνικας αντέδρασε, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στα… μέσα της διαδρομής, 16-16. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ, 18-18, με τον Σωτηρίου να παίρνει μπλοκ άουτ, 18-19, αναγκάζοντας τον Καζάζη σε τάιμ-άουτ. Στην καλή περιστροφή του με τον Βαν Ντεν Ντρις στο σερβίς, ο ΠΑΟΚ πήρε σημαντικό προβάδισμα σε κομβικό σημείο, 20-23. Οι γηπεδούχοι μπορεί να μείωσαν, 22-23, ωστόσο ο Δικέφαλος έδειξε ψυχραιμία κατακτώντας το σετ με 23-25, 1-1.

Κυρίαρχος μπήκε στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ, έχοντας την ψυχολογία με το μέρος του μετά την κατάκτηση του δευτέρου. Οι παίκτες του Δικεφάλου πήραν από νωρίς το προβάδισμα, 4-8, το οποίο συνέχισαν να διευρύνουν, είτε με «όπλο» το μπλοκ, είτε με επιθέσεις του… ζεστού Βαν Ντεν Ντρις, 9-16. Με τον Ράπτη να μπαίνει και εκείνος στον… χορό, ο ΠΑΟΚ συνέχισε σε υψηλούς ρυθμούς και στην τελική ευθεία, 14-21. Ανήμπορος ο Φοίνικας να αντιδράσει στις… ορέξεις των «ασπρόμαυρων», το τρίτο σετ κατέληξε στον ΠΑΟΚ με 17-25, 0-2.

Στο τέταρτο σετ ο ΠΑΟΚ είχε την ψυχολογία και την θέληση να τελειώσει το παιχνίδι, όσο το δυνατόν νωρίτερα. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, αφού και ο Φοίνικας ήθελε με την σειρά του να στείλει το παιχνίδι στο τάι-μπρέικ, με τον Δικέφαλο ωστόσο να έχει μία μικρή διαφορά, 6-8. Ο ΠΑΟΚ με μπλοκ και «καυτό» Βαν Ντεν Ντρις έλεγχε το σετ σε όλη την διάρκεια του, έχοντας σταθερά μία διαφορά δύο και τριών πόντων.

Σε κομβικό σημείο, ο Κόστα πλήγωσε την «πρώην» με δύο απανωτά μπλοκ, τα οποία έκαναν το 18-19 σε 18-21. Οι «ασπρόμαυροι» δεν έχασαν την συγκέντρωση τους, κατακτώντας το τέταρτο σετ μς 21-25, το οποίο τους έδωσε την «καθαρή» νίκη, 1-3.

Τα σετ: 27-25, 23-25, 17-25, 21-25