Ηττήθηκε στην Τουρκία από την ανώτερη Ζιράτ και… περιμένει για να δει αν θα συνεχίσει την ευρωπαϊκή του πορεία ο Ολυμπιακός.

Οι «ερυθρόλευκοι» πάλεψαν στα ίσα το πρώτο σετ κόντρα στην πρωτοπόρο και αήττητη (6-0) του ομίλου, αλλά στη συνέχεια εμφάνισαν πολλές αδυναμίες στην υποδοχή τους και ηττήθηκαν με 3-0 σετ (25-22, 25-17, 25-18), ολοκληρώνοντας με 2 νίκες και 4 ήττες την παρουσία τους στο φετινό Champions League, εκεί όπου επέστρεψαν μετά από απουσία 9 ετών.

Πλέον, ο Ολυμπιακός περιμένει να δει το αποτέλεσμα του Ζάκσα-Κνακ Ροζεράλ (21:30), για να μάθει αν θα τερματίσει στην τρίτη θέση του ομίλου, η οποία σημαίνει ότι θα συνεχίσει στα προημιτελικά του CEV Cup. Μοναδικό σενάριο που αφήνει τον Ολυμπιακό στην τέταρτη θέση, είναι η νίκη της Ροζεράλ στο tie break.

Το ματς

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στην αναμέτρηση παίρνοντας τρεις αναπάντητους πόντους, με τον Ολυμπιακό να βρίσκει τα πατήματά του μετά το 5-2, όταν έφτιαξε εντυπωσιακό σερί 6-1, παίρνοντας το πρώτο του προβάδισμα (6-8)! Στη συνέχεια, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, με τους «ερυθρόλευκους» να είναι ανώτεροι στα… σημεία από τους αντιπάλους τους, διατηρώντας το μικρό υπέρ τους προβάδισμα μέχρι και το 20-22. Όμως, σε εκείνο το σημείο η Ζιράτ βρήκε τις απαντήσεις με «όπλο» της το μπλοκ, παίρνοντας πέντε συνεχόμενους πόντους και κλείνοντας το πρώτο σετ με 25-22.

Οι Πειραιώτες μπήκαν στο δεύτερο σετ με τους Ιντάγλο και Τράβιτσα να κάνουν το 2-0, αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα, αρχικά ισοφαρίζοντας σε 4-4 και στη συνέχεια περνώντας μπροστά με +2 (6-4). Το 6-5 έγινε μετά από λάθος σερβίς του Βόουτερ, αλλά στη συνέχεια η Ζιράτ έφτιαξε σερί 7-1, ξεφεύγοντας με 12-6. Με τον Ολυμπιακό να έχει σημαντικά προβλήματα στην υποδοχή του, η Ζιράτ ήλεγξε το ματς, φτάνοντας τελικά με άνεση ως το 25-17.

Με το μομέντουμ να είναι ξεκάθαρα υπέρ τους, οι γηπεδούχοι μπήκαν φορτσάτοι και στο τρίτο σετ, παίρνοντας το προβάδισμα με 5-1 και 9-4. Η κυριαρχία τους συνέχισε να αντικατοπτρίζεται στο σκορ (22-14), ενώ ο Ολυμπιακός το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 22-18, πριν έρθει το 25-18 και το τελικό 3-0.

Τα σετ: 25-20, 25-17, 25-18