Ιδανικό κλείσιμο στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος έκανε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος επικράτησε της Κηφισιάς με 3-0 σετ και… κλείδωσε την τρίτη θέση στο πρωτάθλημα, παραμένοντας πάνω από τον Μίλωνα.

Παρά το γεγονός ότι χρειαζόταν τουλάχιστον έναν πόντο στο ματς με την Κηφισιά για να πάρει και βαθμολογικά την τρίτη θέση στο πρωτάθλημα, ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε μία μεστή εμφάνιση κόντρα στην ομάδα των βόρειων προαστίων, παίρνοντας καθαρή νίκη με 3-0 σετ (18-25, 18-25, 11-25) για την τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Volley League.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και τον Παναθηναϊκό να είναι ο πρώτος, ο οποίος πήρε προβάδισμα δύο πόντων (4-6). Η Κηφισιά έφερε το σκορ στα ίσα (7-9), όμως, οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν ξανά τα πρωτεία στο σκορ. Το +2 (8-10) διευρύνθηκε από τους «πράσινους» σε +5 (16-21), δίνοντάς τους την άνεση να κλείσουν το σετ με σκορ 18-25.

Το προβάδισμα έδωσε ψυχολογία στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι ξεκίνησαν με σερί 0-3 στην αρχή του δεύτερου σετ. Βέβαια, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν σε απόσταση αναπνοής (4-5), με την ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου να βελτιώνει την μπλοκ άμυνά της και να παίρνει… αέρα επτά πόντων (9-16). Το «τριφύλλι» διαχειρίστηκε το προβάδισμα του, με τον διπλασιασμό των σετ του να έρχεται με σκορ 18-25.

Οι «πράσινοι», έχοντας τελειώσει την υπόθεση τρίτη θέση με την κατάκτηση και του δεύτερου σετ, δεν επαναπαύτηκαν. Αντιθέτως, συνέχισαν να έχουν πατημένο το πόδι στο γκάζι, αποκτώντας από νωρίς προβάδισμα ασφαλείας (8-14). Οι γηπεδούχοι από τη μεριά του δεν κατάφεραν να βγάλουν αντίδραση, βλέποντας τη διαφορά να αυξάνεται για τον Παναθηναϊκό (10-20). Το τελικό 3-0 στα σετ διαμορφώθηκε με σκορ 11-25

Τα σετ: 18-25, 18-25, 11-25