Με απόλυτη σοβαρότητα και συγκέντρωση, ο ΠΑΟΚ νίκησε μέσα στην Κηφισιά με 0-3, έχοντας ως κορυφαίους τους Γιόρνα και Ντεν Ντρις.

Τα «σκήπτρα» του θα προσπαθήσει να διατηρήσει στο final4 του κύπελλου ο ΠΑΟΚ, ο οποίος πέρασε από την επικίνδυνη Κηφισιά με 0-3, κάνοντας εκ νέου μία πολύ γεμάτη εμφάνιση από τους παίκτες που χρησιμοποίησε ο Γιόσκο Μιλενκόσκι.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε με 6-11 μετά από πόντο του Βουλκίδη, με τον Δικέφαλο να συνεχίζει στο ίδιο τέμπο και να ξεφεύγει της Κηφισιάς με 12-17 έπειτα από μπλοκ άουτ του Ντεν Ντρις.

Χωρίς να αντιμετωπίσουν προβλήματα στους τελευταίους πόντους, οι «ασπρόμαυροι» έκαναν το 0-1 με 19-25 και πήραν το προβάδισμα στο σκορ, μετά από νέο πόντο του Βέλγου διαγώνιου.

Στο δεύτερο σετ η Κηφισιά ξεκίνησε με διαφορετικό τρόπο και πέρασε μπροστά με 10-9, εκμεταλλευόμενη τα αρκετά λάθη της ομάδας του Μιλενκόσκι, κυρίως από το σερβίς αλλά και τις μέτριες υποδοχές. Οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμά τους, το οποίο διεύρυναν με 19-15, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 21-19.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε την αντεπίθεση διαρκείας του και έπιασε την ομάδα του Χριστοφιδέλη στους 23, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο σετ, με την Κηφισιά να απωλεί τρία σετ μπολ και τον Δικέφαλο με πολλά σπασίματα στο μπλοκ στο τέλος, κρίσιμους πόντους του Ντεν Ντρις και δυνατό χτύπημα του Ράπτη να κάνει το 27-29 και να παίρνει παλικαρίσια το δεύτερο σετ.

Το τρίτο σετ άρχισε με πολύ ανταγωνιστικό πρώτο, με την Κηφισιά να βρίσκει σκορ κυρίως από τον Οκοσάνοβιτς και τον Ουόλς να βάζει στο ματς και τους Γιόρνα-Ράπτη και τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με 13-13.

Σε εκείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 13-16, αλλά οι γηπεδούχοι γνωρίζοντας πως δεν θα έχουν άλλη ευκαιρία ισοφάρισαν τον Δικέφαλο στους 17 και έκαναν το σετ εκ νέου ντέρμπι. Οι «ασπρόμαυροι» με σερί 1-4 προσπέρασαν με 17-21 με το Γιόρνα να παίρνει τον ένα πόντο μετά τον άλλον και «καθάρισαν» την πρόκριση με 19-25 και 0-3, κλείνοντας επιτυχημένα ακόμη ένα σετ στο ματς.

Τα σετ: 19-25, 27-29, 19-25