Οι «ασπρόμαυροι» με ανεβασμένη ψυχολογία, μετά και την πρόσφατη κατάκτηση του Κυπέλλου, είχαν εύκολο απόγευμα στο Ζηρίνειο, όπου επιβλήθηκαν με 3-0 σετ της Κηφισιάς.

Για την έκτη αγωνιστική της δεύτερης φάσης του πρωταθλήματος της Volley League, η Κηφισιά φιλοξένησε τον ΠΑΟΚ, με τους «ασπρόμαυρους» να φτάνουν άνετα στη νίκη, ένα αποτέλεσμα που το ήθελαν για να καλύψουν τη διαφορά από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό. Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη με «όπλο» το μπλοκ και εκμεταλλευόμενοι τα λάθη της Κηφισιάς πήρε τη νίκη, με τους γηπεδούχους να μένουν από ενέργεια στο δεύτερο σετ.

Τα πρώτα λεπτά του πρώτου σετ ήταν αμφίρροπα, με τις δύο ομάδες να προχωρούν χέρι-χέρι (6-6, 10-10), ωστόσο στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ «έχτισε» μικρή διαφορά (10-14) βελτιώνοντας τον μπλοκ του και διατήρησε το +4 (12-16, 13-17) με κυρίαρχους τους Ούντρις και Μπράουν. Η Κηφισιά δεν κατάφερε να βρει λύσεις και να ακολουθήσει το ρυθμό, με τον Δικέφαλο να είναι κυρίαρχος στα μπλοκ και στη συνέχεια ανέβασε τη διαφορά (14-19) με την ομάδα του Γιάννη Ορφανού να σημειώνει μόνο δύο πόντους, κι έτσι ο ΠΑΟΚ έφτασε άνετα στην κατάκτηση του πρώτου σετ.

Η Κηφισιά ξεκίνησε στο δεύτερο σετ χωρίς ενέργεια, σε αντίθεση με τον ΠΑΟΚ που διατήρησε τον ρυθμό του, από το πρώτο ημίχρονο και οι «ασπρόμαυροι» προηγήθηκαν με 5-8 με το πλασέ του Ούντρις και στη συνέχεια με όπλο το μπλοκ, ο Δικέφαλος διεύρυνε τη διαφορά στο σκορ με έξι σερί πόντους, για το 7-17. Ο Λινάρδος μείωσε σε 9-19, αλλά με καλό μπλοκ και πόντους από τους Ούντρις και Μπράουν οι φιλοξενούμενοι δεν δυσκολεύτηκαν να κάνουν το 0-2 στα σετ (11-25).

Στο τρίτο σετ η Κηφισιά μπήκε πιο δυναμικά και πήρε το προβάδισμα, (5-3, 8-5) με τον ΠΑΟΚ στη συνέχεια να μειώνει με τον Μπαρνς και να περνά και πάλι μπροστά στο σκορ (9-10) με τον Μίχαλι να ισοφαρίζει. Ο Δικέφαλος πήρε βραχύ προβάδισμα, για το 10-14, με τον Σωτηρίου και χάρη στο καλό μπλοκ, «έτρεξε» ένα σερί 7-0 και οι φιλοξενούμενοι με Πετρέα και Ούντρις έκαναν το 10-17. Ο Κωτσάκςη μείωσε σε 13-19. Οι γηπεδούχοι έκαναν τεράστια προσπάθεια για την ανατροπή, έτρεξαν ένα μίνι σερί, για το 16-20, όμως ο Ούντρις τέλειωσε εντυπωσιακή τη φάση για το 16-22 και ο ΠΑΟΚ έφτασε άνετα στο 19-25, στην κατάκτηση του τρίτου σετ και στη νίκη.

Κηφισιά – ΠΑΟΚ 0-3

Τα σετ: 16-25, 11-25, 19-25