Η Κηφισιά επικράτησε με 3-2 σετ του ΠΑΟΚ για τη 14η αγωνιστική της Volley League με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να ελπίζει πλέον μόνο σε ένα θαύμα για να ξαναμπεί στην διεκδίκηση του φετινού πρωταθλήματος

Η ομάδα των βορείων προαστίων πήρε τη νίκη μετά από 11 σερί ήττες εντός έδρας για το πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι με το δίποντο αυτό έφτασαν τους 11 βαθμούς σε 10 ματς προσπερνώντας τον Φίλιππο Βέροιας.

Ο ΠΑΟΚ από την άλλη, στο ντεμπούτο του Ματιάσεβιτς έδειξε μία κακή εικόνα. Μία εβδομάδα μετά την εντός έδρας ήττα από τον Παναθηναϊκό η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε τους 18 βαθμούς σε 9 αγώνες και θα χρειαστεί ένα μικρό θαύμα για να διεκδικήσει τον φετινό τίτλο, εφόσον δεν αλλάξει το σύστημα διεξαγωγής.

Αυτή ήταν η πέμπτη ήττα του ΠΑΟΚ τη φετινή σεζόν. Οι Θεσσαλονικείς έχουν ηττηθεί από τον Παναθηναϊκό δύο φορές, από τον Ολυμπιακό, τον Φοίνικα και την Κηφισιά σε μία σεζόν όπου εξελίσσεται όχι με τον καλύτερο τρόπο.

Ο νέος προπονητής δοκίμασε και τους τρεις πασαδόρους που είχε στη διάθεσή του. Την ίδια στιγμή ο Σταύρος Κασαμπαλής έκανε εξαιρετικό ματς όπως και ο Ζουπάνης με τον Τσάμπερλεν για τους νικητές.

Η ομάδα των βορείων προαστίων μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 10-7 με επίθεση του Κωτσάκη. Με τα καλά σερβίς του Τακουρίδη ο ΠΑΟΚ έφερε το πρώτο σετ τούμπα και προσπέρασε με 11-13 μετά από λάθος των παικτών της Κηφισιάς.

Οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 19-18 με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει αμέσως και την τελική ευθεία του σετ να εξελίσσεται σε θρίλερ. Με το σκορ στο 23-23 δύο σερί λάθη των Τσάμπερλεν και Ζουπάνη έδωσαν το σετ στον ΠΑΟΚ.

Με άσο του Κασαμπαλή η Κηφισιά έφτασε στο 5-1 στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ. Με δύο σερί μπλοκ του Άγκανιτς ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 7-6 με την Κηφισιά να χτίζει και πάλι διαφορά για το 13-8 με άσο.

Η ομάδα των βορείων προαστίων διεύρυνε το προβάδισμά της φτάνοντας στο 17-10 με τον Ματιάσεβιτς να καλεί τάιμ άουτ. Ο ΠΑΟΚ με Εβάντρο και Άγκανιτς επιχείρησε να μειώσει τη διαφορά με την Κηφισιά να κατακτά το δεύτερο σετ με 25-19.

Με άσο του Κασαμπαλή και επίθεση του Ζουπάνη η Κηφισιά προηγήθηκε με 7-4 στο τρίτο σετ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μείωσε στον πόντο και ισοφάρισε σε 9-9 με τον Ντεν Ντρις και προσπέρασε με 11-12 με τον Κουμεντάκη.

Με μπλοκ του Τακουρίδη οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 12-15 και διατήρησαν διαφορά μέχρι το 14-18 και το χαμένο σερβίς του Ζουπάνη. Οι Κηφισιώτες μείωσαν στον πόντο (17-18) με τον Ντεν Ντρις να ξεμπλοκάρει τον ΠΑΟΚ και να τον φέρνει σε θέση ισχύος (18-23) με άσο. Η Κηφισιά μείωσε σε 23-24 αλλά ο ΠΑΟΚ έκανε το 23-25 και το 1-2 στα σετ.

Η Κηφισιά μπήκε και πάλι φουριόζα στο τέταρτο σετ. Η ομάδα του Νίκου Ζαλμά προηγήθηκε με 10-5 με τον Κωτσάκη και διατηρούσε τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα. Με άσο του Ντεν Ντρις και λάθος του Ζουπάνη ο ΠΑΟΚ μείωσε στους πέντε πόντους (18-13) αλλά η Κηφισιά είχε το πάνω χέρι και κατέκτησε το σετ οδηγώντας την αναμέτρηση στο τάι μπρέικ.

Τα σετ 3-2 (23-25, 25-19, 23-25, 25-19, 15-8)